26 Haziran 2015
#3332806

General Mobile Garanti Kapsamı ve Servis Ücretlendirmesi!

Telefonum şarj almadığı için Telpa servisine gönderdim. Bana gönderilen bilgi mesajına göre telefonumda entegre hatası olduğu ve 45 TL ücret karşılığında tamir edilebileceği bu durumun kullanıcı hatası olduğunu belirlediklerini söylediler.


Firmanın müşteri temsilcisini aradım fakat tarafıma tatmin edici bir cevap veremediler. Efendim servis elemanı bunu bu şekilde değerlendirmiş cevabı ile yetinmem gerektiği vurgulandı. Eğer entegre garanti altında değilse telefonun garantisi neyi kapsıyor. Bu bir şirket politikası.

Muhammed Muhammed 1.213 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • General Mobile Temsilcisi26 Haziran 2015

    Değerli Müşterimiz, Cihazınız teknik ekibimiz tarafından kontrol edilmiş ve cihaz üzerinde arızaya sebep olabilecek nitelikte darbe ve baskı tespit edilmiştir.Bu nedenle garanti kapsamı dışında ücretli onarım yapılacaktır. Bize her konuda http://www.telpabayi.com/destek/ ve (0212) 371 15 00 nolu müşteri hizmetlerinden ulaşabileceğinizi, cihazınızın servis durumunu http://www.telpa.com/ teknik servis linkinden hızlı bir şekilde kontrol edebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Telpa

Ziyaretçi Yorumları