General Mobile ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

General Mobile Garanti Asla Sorunlarımla İlgilenmiyor

3.038görüntüleme
Şifa
Şifa 28 Kasım 2020 23:03

Mayıs ayının son haftası bu telefonu aldım. Pandemiden dolayı çoğu yer kapalıydı, fazla seçenek yoktu. Aldım daha sonra sesle ilgili sıkıntısı olmaya başladı ve ses komple gitti garantiye gönderdim. Yeni yazılım atıp verdiklerini söylediler. Düzelmişti bir hafta sonra tekrar gitti. Ses yine garantiye gönderdim. Geldi düzelmişti ama kamerası odaklamıyor du. Ses tekrar bozuldu. Aramalarda geliyor ama videolarda gelmiyordu. Kulaklıkla dinlemek zorunda kalıyordum. Tekrar gönderdim. Yazılım atıp verdiler. Kamerası hala bozuktu. Sesinde şu an sıkıntı yok. Tekrar garantiye gittim ama kamerasının değişmesi lazım, ben versem yazılım atarlar sadece buraya günde kaç kişi geliyor. Hepsine parça değişimi yapamayız dediler ve telefonumu vermedim. Şu an on ve arka kamerası hiç çalışmıyor. 

Sürekli Dolby durduruldu hatası veriyor aldığım ilk günden beri bu hatayı veriyor. Sesi de şu an arada düzeliyor bazen bozuluyor. Kaç kere gittim" sorun yazılımsal değil. Kamerasının değişmesi lazım ama aynı parçanın 4. Arızasında iade almamız gerekir o yüzden sadece yeni yazılım atıyoruz" dediler.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Mehmet
Mehmet29 Kasım 2020 23:00
 

Aynı sorunlarla bende karşılaştım ve aynı muhabbeti banada yaptılar. En sonunda gittim Tüketici Hakem Heyetine şikayet ettim.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler