10 Kasım 2018
#11130944

General Mobile Cihazım Yenisi İle Değiştirilsin

Şirketimizde 4 adet General Mobile telefon kullanmaktayız. Benim kendi telefonumdaki bir çok şikayet vardı. Kendim ECA Üsküdar yetkili servisi işletmecisiyim. Telefonum ile iş yaptığım için uzun bir süre servise veremedim. Garantimin bitmesine kısa bir süre kala servisten faydalanmak adına şarjımın çabuk bitmesinden, on off tuşu basmaması, kameranın donması ve kendiliğinden açılıp kapanması şikayetim üzerine telefonu Telpa'ya gönderdim. Birkaç parça değiştirmeleri üzerine telefonumu teslim aldım. Turkcell sim kartımı taktım sim kartı algılamadı. Sim kartımı başka bir telefona taktığımda algıladığını gözlemledim. Bu duruma istinaden telefonumu tekrardan servise gönderdim ve içerisine not yazdım.


Benim işim telefon ile olduğu için telefonumu sürekli servise gönderme gibi bir lüksün olmadığını ve cihazın yenisi ile veya bir üst modeli ile değiştirilmesini gerekiyor ise üstüne para verim üst modeli talep ettim. Bu talebine rağmen cihazımın ana kartını değiştirip bana gönderdiler. Telefonumu aldım ve kontrol ettim. Telefonumda şu anda hoparlörden konuşurken karşı tarafa sesimin gitmediğini, fakat karşı tarafın sesi bana geldiğini fark ettim. Garantisini bitmesine 1 hafta kaldı. Benim bu durumda anladığım tek şey garantim bitene kadar beni oyalamaktır.


Şu an yoğun iş temposunda dolayı telefonu servise gönderemiyorum ve sağlıklı bir görüşmeler gerçekleştiremiyorum. Mağdurum ve mağdur ettiniz. Garanti kapsamında telefon defalarca kez arıza olmamalı, olsa bile müşteri memnuniyeti kapsamında yenisi ile değiştirilmeli. Mağduriyetimin giderilmesini en acil bir şekilde talep ediyorum. Gerekiyor ise Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım!

Emrah Emrah 22.160 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları