01 Nisan
#11785564

General Mobile Cihaz ve Hizmet Kalitesizliği!

5-6 ay önce almış olduğum GM 8 GO marka telefonu 2 ayda bir servise götürdüm. Profilo AVM Telpa beni her götürdüğümde yardımcı olmadan geri gönderdiler. İlk gidişimde sesin karşıya gitmeme sorunu ve kulaklığın henüz 1-2 aylık iken bozuk olduğunu bildirdim bana sadece telefona güncelleme atılarak ve kulaklığı değiştirerek geri verdiler. İkinci gidişimde yine sesin karşıya gitmemesi kulaklığın değiştiği halde yeniden bozulması ve bunlara ek telefonun konuşurken kapanması gibi arızaları bildirdim. Ne yazık ki bana telefonumun servisten yarın çıkacağını söylediler nedenini sorduğumda ise ellerinde batarya olmadığını söylediler.


Bu kadar saçma basit müşteri memnuniyetsizliği ve her ay bir kulaklığı bozulan marka model yoktur herhalde.Pil gelse bile tekrardan pil değişip geri vereceklerdi telefonu ilk götürdüğümde yaptıkları gibi bende telefonu geri aldım şikayet etmek istedim buradan yarın da Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunacağım.


Son olarak Türk malı diye aldığımız bu telefona müşteri memnuniyeti veremiyorsanız satmayın. Bu kadar basit bir şey olan bataryayı elinizde bulunduramıyorsanız satmayın. General Mobile denen bu telefondan iki kere servise aynı arızadan dolayı gidip hala telefonu yapılamamış ve elinde batarya bulunduramayan bir firma.

Harun Harun 4.018 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları