12 Eylül
#12584680

General Mobile Cihaz Memnuniyetsizliği

General Mobile adına çalışan Tevfik Elektronik şirketine telefonumun sorununu çözmek için gittiğimde telefonumun şarj hızla tükendiğini bildirdim fakat telefonum geri aldığımda telefonun şu anlık bir problemi olmadığı söyleyip bana verdiler ertesi gün telefonumun yüksek şarj da iken aniden kapandı tekrar gitmek zorunda kaldım gittim batarya verdiler fark ettim batarya sıfır görünmüyordu yenisini verdim dedi yenisini tekrar istedim aldım kullandım fazla zaman geçmeden telefonum bazı nedenlerden dolayı arıza oldu verdim aldığımda ekran değiştirmişlerdi kasanın eğilmiş olduğunu gördüm tekrar gitmek istemedim. Ve ayrıca bazı nedenlerden dolayıda gittiğimde yazılım güncellenmesi yapıldı sorun yok diye veriliyor.


Telefonun bir parçasını yapıp diğer parçasını yapmadan vermişler telefonu tekrar vermek zorunda kaldım ve bu sefer telefonun değişimini istedim İstanbul'a gitti telefon ses geliş bolumu değişti ve batarya değişti denip gönderildi 1 gün telefonu kullandım şarjım %25 %20 sıralarına kadar zaten hızlı tükeniyor bu aralardan sonra saniyeler aralığında tükenmeye başladı ve ben servise defalarca gitmekten zamanımdan, yol masrafımdan iş aksatmasına kadar mağduriyet yaşadım ve yaşıyorum telefondan memnun kalmadım servislerinizin de işini düzgün yaptığına da inanmıyorum ve çok uzun sure bekletiliyorum.


Garanti zamanım dolduruluyor telefonumdan dolayı bu mağduriyetimi yetkili birimlere iletip sorunumun çözülüp sorunumu gerçekten bitmesini istiyorum. Gerçekten bu telefona ve servise ayırdığım sureden zamandan yoruldum. Telefonun yenisi ile değişimini istiyorum.Rica ediyorum yetkili birimlerin sorunu bir an önce çözülmesini arz ederim...

Mücahit Mücahit 8.998 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları