General Mobile ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

General Mobile Bozuk Ürün Satıldı

2.928görüntüleme
Mutlu
Mutlu 22 Eylül 2020 10:52

3 hafta önce Tepeüstü Ümraniye Vatan şubesinden General Mobile GM 9 GO telefonu satın aldım. Aynı gün içerisinde donma/kasma oldu. Geçici olduğuna inandık. Daha sonra ürün kendilikten öyle bir hal aldı ki, kullanamaz vaziyette servise göndermek zorunda kaldık. 

Servis bize 250 TL masraf çıkardı. Ürün yeni olduğu için kabul etmedim. Telefon 3 hafta önce servise gönderildi. Halen yolda olduğu söyleniyor. Cihaz döndüğünde direk Tüketici Heyeti'ne başvuracağım.  

Gelişme
Gelişme

12 Aralık 2020 06:45

Gm9 cep telefonunu Buyaka Vatandan aldım. Telefonda 1 hafta sonra donma/kasma oluştu. Ümraniye Servisi 150 TL talep etti. Red ettik, Merkeze gönderdik. Merkez displayini bozup geri gönderdi, istenen Bedel 250 Tl. Tüketici kurumuna baş vurdum. 3 ay aradan geçmesine rağmen hiçbir şey yapmamışlar. Sonucun çıkması 1 sene sürebilir dediler. Hakkımdan feragat edip telefonu 200 TL'ye servisten tamir ettirmek istedim. Bu sefer 460 TL talep ettiler. Bunlar mafia gibi bir şey. Telefon fiyatları cazibeli olmasına bakmayın. Telefona hep aynı kişiler çıkıyor. Kooperarif değiller. Çözüm adına hiçbir şey ileri süremiyorlar. Belgelerin hepsi mevcut. İsteyene mail olarak gönderebilirim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler