08 Haziran 2015
#3290506

General Mobile Ayıplı Ürün!

İlk çıktığından beri severek kullandığım GM discovery telefonuma güvenerek çıkar çıkmaz android ONE 4g telefonu aldım. Ancak ilk günden itibaren sorunlar ortaya çıkmaya başladı. İlk başta sesim karşıya gitmiyor mikrofon arızalı, ikincisi dokunmatik sorunu ekrana en az iki kez dokununca zor algılıyor, yine telefonun açılıp kapanması uzun zaman alıyor, GM asistan ile iletişime geçip yeniden fabrika ayarlarına dönüp kurulum yaptım ama sonuç aynı. Bende telefonu aldığım bayiden faturası ve tüm aksesuarlarıyla değişim isteğiyle gönderdim. Ancak telefonun onarımda olduğunu öğrendim. Hiç kullanmadığım ve ayıplı olan ürünün onarılmasını değil değişimini istiyorum.

Mustafa Mustafa 12.273 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa13 Haziran 2015

    Telefon geldi sadece yazılım güncellemesi yapılmış. Ama en büyük sorunum olan karşıya sesimin gitmemesi halen devam ediyor. Mikrofon da bir sorun olduğu kesin ama baştan savma bir işle sorunum düzeltilmeden göndermişler. Tekrar mı göndereyim telefonu herhalde kullanmak nasip olayacak. Tüketici haklarına başvuracağım, para iadesi veya değişim hakkımı bile hiçe saydılar.

  • Mustafa10 Haziran 2015

    Bugün telefon akım değerleri normal yazılım güncellendi denilerek kargoya verilmiş. Ben bu telefonu kabul etmeyeceğim ve yasal bütün haklarımı sonuna kadar kullanacağım. Aldığım bayi bile telefonun arızalı olduğunu değişim yapılması gerektiğini söylemişti. Şimdi Telpa sorun yok diyerek hiç kullanamadığım alalı 3 hafta olan ayıplı telefonu bana geri göndermiş. Yasal haklarımda değişim veya para iadesi olduğunu biliyordum ben değişim istedim ama sorun yok diyerek açılıp onarıldığı söylenen kullanmak nasip olmayan telefon geri gönderilmiş.

  • General Mobile Temsilcisi08 Haziran 2015

    Cihazınızın 04/06/ 2015 tarihinde servise kayıt alındığı ve kontrol işlemlerinin devam ettiği görülmektedir. Cihazınızın servis işlemlerine ilişkin son durum ve yapılan işlemlerini http://www.telpa.com/ teknik servis linkinden form numaranızı ya da imei numaranızı girerek takip edebilirsiniz. Form numaranız /4992015321914 Bize her konuda http://www.telpabayi.com/destek/ ve (0212) 371 15 00 nolu müşteri hizmetlerinden ulaşabileceğinizi, cihazınızın servis durumunu http://www.telpa.com/ teknik servis linkinden hızlı bir şekilde kontrol edebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Telpa

Ziyaretçi Yorumları