16 Ocak
#11456709

Gençplus Teknoloji Ürün Sayfasında Yanlış Bilgilendirme!

9 Ocak 2019 tarihinde N11 üzerinde Medya-Market mağazası üzerinden skylander Swap Force adlı PlayStation 3 oyunu satın aldım. 14 Ocak 2019 tarihinde elime ulaştı. Akşam evde cdyi PlayStation'a takıp oynamak istediğimde, ekte ekran görüntüsündeki fotoğrafını çektiğim üzere, oyunun çalışması için "Portal of Power" diye ilave bir ürüne ihtiyaç duyduğunu belirtti.
Bunun üzerine ertesi gün 15 Ocak 2019 tarihinde N11 platformu üzerinden firmaya durumu belirten ve "farkını vererek" başka bir oyunla değiştirebileceğimi ilettim. Ancak gün içerisinde geri dönüş olmadı. 16 Ocak 2019 tarihinde yeniden bir mesaj gönderdim ancak ona da cevap gelmedi ve ben de iade talebi oluşturup cdyi paketleyerek anlaşmalı kargoya gittim. N11'in iade süreci için oluşturduğu ücretsiz kargo numarasını kargoya verip iade etmek istediğimi söylediğimde ise, medya-Market rumuzlu, "Gençplus Teknoloji" firmasının karşı ödeme yapmadığının ve kargo ücretini benim ödemem gerektiği söyledi.
Daha sonrasında N11 müşteri hizmetlerini arayarak konuyu ilettim. Ürün sayfasındaki yanlış bilgilendirmeden dolayı çalışmayan bir oyun satın aldığımı belirttim ancak N11 yetkilisinin bana söylediği tek şey, satın aldığım CD kopyalanabilir bir ürün olduğundan dolayı cayma hakkımı kullanamıyormuşum.
Medya-Market rumuzlu gençplus Teknoloji firmasının eksik bilgi ile çalışmayan ürün sattıklarından ve N11 platformunun bu duruma kayıtsız kaldığından dolayı şikayetçiyim.

Levent Levent 2.186 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Levent18 Ocak

    N11 firması kendisine düşeni yapmıştır, teşekkür ederim. Ancak N11 üzerindeki Medya-Market olarak geçen Üsküdar'daki gençplus firmasına hiçbir şekilde ulaşılamıyor.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler