14 Temmuz 2019
#12262716

Gençplus Teknoloji (Medya-Market) Mağdur Etti

N11.com' un “güvenli alışveriş”, “kullanıcı memnuniyeti odaklıyız”, “ Tüketici Hakları'na saygılıyız” ifadeleri doğrultusunda, güvenli alışveriş yaptığımı ve satıcı kaynaklı bir sorun çıkması durumunda, N11.com’un mağdur olmama izin vermeyeceği düşüncesi ile N11.com üzerinden satış yapan mağazalardan birçok kez alışveriş yaptım.


Ancak; son alışverişte bana yaşatılanlar ile gördüm ki, N11.com 'un tüm vaatleri sadece “sözde” imiş. 204261943885 sipariş numarası ile N11.com üzerinden satış yapan medya-market (Gençplus Teknoloji) mağazasından “güvenlik şeritli detroit become human pS4 pal 2. bölge sıfır” başlıklı ürünü sipariş ettim.


Mağaza; ilan başlığında ve ilan açıklamasında ürünün “2. bölge” ürünü olduğunu yazmış olmasına rağmen, oyunun “2. bölge” olmayan, başka bir bölgeye ait olan versiyonunu gönderdi. Dolayısı ile”2. bölge“ versiyonlarda bulunan Türkçe dil desteği de gönderdikleri oyunda bulunmamaktaydı.


N11.com sitesinden; mağazaya mesaj gönderip ürünü 2. bölge olanı ile değiştirmelerini talep ettim. N11.com üzerinden de değişim talebi oluşturdum. N11.com 'un direktifleri doğrultusunda oyunu firmaya kargoladım.


Kargo; henüz ellerine ulaşmamışken değişim talebimi mağaza reddetti. Bu kez N11.com canlı destek birimi ile görüştüm. Yetkili; tekrar değişim talebinde bulunmam konusunda beni yönlendirdi. 2. kez değişim talebi oluşturduk.


04/07/2019 'da değişim talebimi mağaza 2. kez reddetti. Tekrar N11.com canlı destek birimi ile görüştüm. Yetkili; konuyu N11 çözüm birimine aktaracaklarını, bu birimin beni arayacağını bildirdi.


08/07/2019 'da N11.com Çözüm Birimi’nden aradılar, mağazanın değişim yapmayı reddettiğini, Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurabileceğimi, kendilerinin yapacakları hiçbir şey olmadığını söylediler. Yetkiliye; mağaza bana farklı ürün gönderdi ürünü “2. bölge” olanı ile değiştirmelerini istiyorum dediğimde “mağaza iade ya da değişimi reddediyor” cevabını verdi.


Mağazanın mesajlarıma yanıt vermediğini, telefonlarımı açmadıklarını anlattım.
N11.com da ki kullanıcı yorumlarında bu mağazanın benzer mağduriyetleri başka müşterilere de yaşamış olduğunun görüldüğünü belirttim. Yanıt yine aynı “mağaza iade ya da değişimi reddediyor” pek çok kullanıcıyı mağdur etmiş, art niyetli bir mağaza olduğu konusunda yaptığım ispatların, yaşadığım mağduriyetin; çözüm birimi yetkilisinin umurunda olmadığı belli idi! N11.com 'un umursamadığı, bu mağaza tarafından mağdur edilmeme göz yumduğu, yok sayılan haklarımı Tüketici Hakem Heyeti'nde arayacağım.

Güray Güray 1.953 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları