Gencerler Mağazası ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mehmet sonuçtan hiç memnun değil

Sefaköy Gencerler Mobilya Yırtık Ürün Teslim Ettiler

706
Mehmet
Mehmet 06 Kasım 2021 17:38
Sefaköy Gencerler Mobilya Yırtık Ürün Teslim Ettiler
Sefaköy Gencerler Mobilya Yırtık Ürün Teslim Ettiler
Sefaköy Gencerler Mobilya Yırtık Ürün Teslim Ettiler
+2

Bellona Sefaköy Gencerler Mobilya'dan e*** hanımdan koltuk takımı aldık. Ürün eve geldiğinde ambalajları falçatayla açarlarken koltuğun sağ tarafına zarar verdiler. (yanındaki arkadaşı falçatayla açma demesine rağmen) yalnız eşim ürünü 7 aylık kucağında bebeğiyle teslim aldı, bende baksam anlamazdım zaten, çünkü oturunca, esneyince falçata yarığı ortaya çıkıyor. Gencerler Mobilya'yı aradım cuma günü yarın ekip yönlendireceğini söyledi. Tüm gün evde bekledik akşam 5'te arayıp sizin muhatabınız biz değil fabrika olduğunu söyledi. Fabrikadan gelen sağlam ürün, zarar veren sizin eleman. Arıyorum fabrikayı cumartesi olduğundan ulaşamıyorum. Gencerler Mobilya ürün satana kadar muhatap oluyor. Resimleri paylaşıyorum.

Benzer Şikayetler

profile
30
6 gün önce

Gencerler Mağazası Koltukta Renk Solmalar

videoplayer-icon

Gençerler mobilyadan Antalya bayisinden koltuk takımı aldık. Kullanalı daha altı ay olmadı ama renkte solmalar başladı. Koltuğun içinden elyafları çıkmaya başladı. İki aydır Gençerler müşteri hizmetlerinden bizi oyalıyorlar. Bir türlü çözüm getiremiyorlar. Artık son çare şikayet yazmak oldu. Belki b...

Gencerler Mağazası Koltukta Renk Solmalar
Gencerler Mağazası Koltukta Renk Solmalar
profile
92
28 Nisan

Gencerler Mağazası Eksik Ürün Gönderdi

Gencerler Mobilya ilk alışverişim, sayenizde son alışverişim. Bir köşe takımı aldım 2 ay sonra geldi, onda da eksik geldi. Bir montaj yapıldı. Her bir parçası ayrı ayrı oynuyor. Kırlentleri hala gelecek. Servis desen hala gelecek. Yazık gerçekten çok yazık. Paramla rezil olmak bu olsa gerek.

profile
321
24 Nisan
profile
Selin sonuçtan çok memnun

Gencerler Mağazası Gencerler Mob. Haksız Kazanç

Gencerler mobilya Antalya kapalı yol ödeme sürecinde haksız kazanç 23.04.2023 de ödememi yapmak için gencerler mobilyaya gittim. Hesaplarımı kontrol e...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

2 Yorum

Mehmet
Mehmet
 

Tamer Bey öncelikle konuya hakim olmadan saçma sapan firmayı savunmak için yorum yapmışsınız. Yırtık kol bölümünde değil koltuğun taban kısmında, Ve yırtık oturunca ortaya çıkıyor (esneyince yani) Ve kullanılmayan odada bu koltuk, Akıllı arkadaş yırtığı duvar tarafına koymuş, ancak 1 ay sonra gördük, Elinizi vicdanınıza koyun montajcı arkadaş falçatayla açtı bu ambalajı hatta orta yaşlı diğer arkadaş uyarmasına rağmen. Koltuğu fabrika teknisyeni zımbalayarak bir şekilde yırtığı kapattı. Kızdığımız konu işçi arkadaşın koltuğu yanlışlıkla kesmesi değil, olur bu insanlık hali, ama tereyağ gibi üste çıkmak olayı kabullenmemek, geleceğiz deyip gelmemek, sonra fabrikadan randevu alıp, bir hafta 10 gün gibi bir süre onları işimiz gücümüz yokmuş gibi evde onları beklemek, Sizin gibi bir esnafa yakışacak hareketler değil, Yapılan şu hataya bir özür yeterli olurdu.

Tamer
Tamer
 

Sefaköy gencerler Bellona; mehmet yamak adlı müşterimiz 17/09/2021 tarihinde ürününü bizden teslim almıştır. Ürününü sağlam ve eksiksiz teslim aldığına dair olan teslimat belgesi de ekte yer almaktadır. 2 ay sonra ürünün kol kısmında yırtık var diye şikayetçi olmuştur. Müşterimizin bahsettiği gibi ürün kolları falçata yardımıyla açılmaz çünkü ayrı kolilerde gelmektedir. Koldaki yırtık sebebi belli olmadığından dolayı durum Bellona servise aktarılmıştır. Bellona servis ürüne müdahale etmiş ve çözüme ulaşılmıştır.