Geely Aracımın Arızası Garantiden Onarılmıyor!

Mustafa Ü. |

2011 Ocak'ta Geely Emgrad marka otomobil aldım bana aracı satarken 5 yıl yada 150.000 KM hangisi önce dolarsa diye sattılar başka ayrıntı söylenmedi. Aracım 2013 haziran ayında marş motoru arızası şikayeti ile servise gittim, marş motorunun arızalı olduğunu ve değişmesi gerektiğini fakat garanti bittiğinden ücretli olabileceğini söylediler.

Aracımın 5 yıl, 150 bin KM garantisi olduğunu biliyordum. Araç satılırken bu şekilde satılıyor, fakat problem çıktığında kabul etmiyor, tamir masraflarını araç sahibine ödetiyorlar. Müşteriyi yanıltıcı reklam ve bilgilendirmelerinden dolayı Geely firmasından ve sanayi bakanlığından şikayetçiyim. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Şikayeti Takip Edenler

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 26 Eylül
    16:36

    Değerli Geely Kullanıcısı,

    Öncelikle Geely’e göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Distrübitörü olduğumuz, Çin’in en büyük özel otomobil üretici olan Geely artık “şikayetvar.com” platformu üzerinden de sizlerle iletişim içinde olacaktır. Her türlü soru ve bilgi desteğini www.geely.com.tr, www.facebook.com/geelyturkiye, www. twitter.com/geelyturkiye adresleri ile beraber şikayetvar.com platformu üzerinden bizlere bildirebilirsiniz.