16 Ekim 2018
#11033681

GearBest'te Sorunlu Hizmet!

Çok yakından takip ettiğim daha hiçbir yerde satışı olmayan ve çoğu sitede 159.99 USD 'dan ön satışa sunulan bir ürünü siteler satış sayısı arttıktan sonra maksimum 269 USD'a yükseltti ve daha 159 USD'dan ön sipariş alan yerlerde var. Bekledim GearBest'te sipariş açsın oradan alırım hem puanlarımla uyguna gelir diye hatta müşteri hizmetlerine yazdım siz ne zaman bu ürünü 159 USD'dan ön satışa koyacaksınız diye ses çıkmadı bir ay geçti. Bugün şok oldum GearBest bırakın ön sipariş almayı daha hiçbir yerde satılmayan ürün için stokta 1 2 gün içinde kargolanır diyerek 321.73 USD'dan satışa koymuş. Bu kadarda olmaz kardeşim ayıp yani.


Anlaşmalı sitesi bile 20 ekim'de gönderimler başlayacak derken birkaç gün önce gönderme yalanı için mi 2 katı fiyat uygulanıyor anlamış değilim. Kötü komşu insanı mal sahibi yaparmış ya benimkisi de aynı hesap, GearBest'e kızıp biraz araştırma yaparak aynı ürünü bambaşka bir siteden 128 USD'a sipariş verdim. Yaklaşık 3'te 1 fiyatına. Hatta 2 tane alana 120 USD'a kadar düşüyor. GearBest bu kafada giderse daha çok kan kaybeder benden söylemesi. Şimdi bu yazdığım yazıya Türk temsilci arkadaş klasik cevap yazmasın lütfen. Aynı ürünü 159.99 USD'dan (ücretsiz kargo seçeneği ile) satışa koydursun o zaman derim tamam helal olsun diye sözümü geri alırım ve de bu şikayeti teşekküre dönüştürürüm.

Fatih Fatih 2.400 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • GearBest Temsilcisi17 Ekim 2018

    Merhaba Fatih Bey, Yaşadığınız bu deneyim için çok üzgünüz. Baştan belirtmek isteriz ki, cevaplarımız hazır veya otomatik cevaplar değildir ve şikayete göre şirket politikaları çerçevesinde yazılmaktadır. Lütfen, bazı durumlarda rekabetten biraz daha pahalı bir fiyat alabilmemizin nedenlerini göz önünde bulundurun: -Ürünler anahtar faktör olarak kaliteye dayalı olarak tedarik edilir ve müşterilerimiz için standart olmayan birçok Çin yapımı ürünü kesinlikle reddederiz. -GearBest, sıkı denetimler ve ürün testleri yapmak için eğitilmiş bir kurum içi tam zamanlı Kalite Kontrol Ekibine sahiptir. -GearBest, avantajlı kargo, iade ve tamir garanti seçenekleri sunmaktadır. -Ayrıca profesyonel bir Türkçe, İngilizce konuşan destek ekibi sunuyoruz. Herhangi bir sorunu hızlı, profesyonel ve arkadaşça bir şekilde çözüyoruz. Temel olarak, rakiplerimiz yukarıdakilerden hiçbirini yapmamaktalar. İşlem süresi: Tüm GearBest ürünleri için bir işlem süresi gerekir. Tüm öğeleri nakliye öncesinde tek tek kontrol etmemiz gerekiyor. İşlem süresi genellikle 3-7 iş günü sürer. Her ürün sayfasında özel işlem için sürecek süre belirtilir. Artık, 24 saat içinde sevk edilebilir eşyalarımız da mevcut. Tüm ürünlerimiz ve fiyatlarımız, döviz bozdurma ve tedarikçiler gibi birçok faktöre göre sık sık değişmektedir. Bazen fiyatlar artabilir veya azalabilir. Bizi anlamanızı umuyoruz. Bunların yanı sıra, bazı yönlerden kendimizi geliştirmemiz gerektiğinin farkındayız. Bize bildirdiğiniz bu ürün üzerine belli çalışmalar yapacağız, lütfen takipte kalın. Lütfen emin olun, müşterilerimize yardımcı olmak için her zaman elimizden geleni yapıyoruz ve müşterimizi memnun etmek için çok çalışıyoruz. Başka bir sorunuz olduğunda lütfen çekinmeden bize destek merkezimiz üzerinden ulaşın. Saygılarımızla, GearBest

Ziyaretçi Yorumları