12 Şubat
#11577343

GearBest Negatif Ürün Yorumları Yayınlanmıyor

Birkaç ay önce GearBest.com üzerinden bir ergonomik fare aldım. Ürün ergonomi açısından beklentimi karşıladı. Ancak daha iki ay geçmeden bazı tuşları çift tıklamaya ve tekerleği düzgün çalışmamaya başladı. Ayrıca bu kadar kısa sürede rengi de soldu ve boyası dökülmeye başladı. GearBest üzerinden gelen "ürün hakkında yorum yapın" mailini görünce ürünün pozitif taraflarını da belirterek son derece nazik bir şekilde yaşadığım sorunları anlatarak ürünün kalitesiz olduğunu iki ayda sorun çıkardığını yazdım. Fakat yorumum yayımlanmadı.


GearBest mesaj yolladı. Müşteriyi mağdur etmek istemediklerini söyledi. Ürün resimlerini gönderdim. "Resimlerde bir şey göremiyoruz video gönderin, " dediler. Kısacası ipe un serildi. Kendilerinden Herhangi bir garanti hizmeti istemediğimi de belirttim. Şimdi bir fare için yaşadığım sorunları kendilerine video ile kanıtlamamı ve bunun sonucunda aylarca burada mağduriyetim giderilsin diye beklememi ve bir şekilde sonuç alırsa bundan memnun olmamı bekliyorlarsa kusura bakmasınlar. Ürünün ciddi şekilde kalite sorunu var ve ben aylarca bekledikten sonra yapılan hiçbir şey bir "mağduriyet giderme" sayılamaz.


Bu yazışmalar sonucunda yaptığım yorum yine de yayımlanmadı ve bu ürünün site üzerindeki hemen her üründe olduğu gibi beş üzerinden beşe yakın bir puanı var.
Böylece nasıl site üzerindeki bütün ürünlerin beşe yakın puan almış olduğunu da anlamış oldum ve firmaya karşı en ufak bir güvenim kalmadı. Hiçbir ürünle ilgili yorum ve değerlendirme güven vermiyor.


Kendilerinden yine bir mağduriyet giderilmesi talebim yok ancak bu konuda yaşadığım deneyimleri de yurttaşlarla paylaşmayı mesuliyet olarak görüyorum.

Çağrı Çağrı 979 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • GearBest Temsilcisi22 Şubat

    Merhaba Çağrı Bey, Bu sorunu yaşadığınız için üzgünüz. Ürünlerimiz için kötü yorum yapan müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak adına telafi süreci başlatmak amacıyla iletişime geçiyoruz. Daha sonrasında, müşterilerimizin memnuniyetsizliği devam ediyorsa talepleri üzerine yorumlarını yayınlıyoruz. Ürünlerde kötü yorumların da yayınlandığını görüntüleyebileceğiniz gibi, yüksek oranda kötü yorum alan ürünleri kaldırıyoruz. Size gönderdiğimiz detaylı mesajın ardından cevabınızı bekliyoruz. Lütfen herhangi bir sorunda sorununuz çözülene kadar öncelikle bizimle iletişim halinde kalın. Siz değerli müşterilerimize her zaman destek sağlamaya ve her sorununuzda memnuniyetinize göre en iyi çözümleri sunmaya devam edeceğiz. Destek merkezimiz: http://support.gearbest.com/ Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, GearBest

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler