09 Ocak
#11419928

GearBest 2 Ay Önce Aldığım Notebook Hala Gönderilmiyor

GearBest' ten toplam $519.98' a 2 ay evvel (27/11/2018 tarihinde) aldığım, 18112700904708579975 sipariş numaralı 2 adet "chw lap-book se 13.3 inç Dizüstü Bilgisayar" hala elime ulaşmadı. Şaka gibi, drop shipping den daha kötü bir durumdur bu. Her girdiğimde ürünün üzerinde gönderim tarihi 1 ay erteleniyor. Ocağın başındayız ve şubatın başı gösteriyor. 4 Ocak'ta gönderilecek dendi GearBest' te Zeynep adında bir bayan tarafından ancak durum öyle olmadı.


1) Bana Z** hanımdan gelen mesaj: Sayın f**, sabrınız ve siparişinizle ilgili olarak GearBest ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Şu anda siparişinizi işlemek için çalışıyoruz. Ancak, aşağıdaki öğrenin şu anda temin sürecinde olduğunu göz önünde bulundurun. 276548301*2, chw lap-book se Laptop.


Ürün sayfasında, teslimat tarihi ve kargo süreleri ayrı ayrı belirtilmiştir. Bu yanlış anlaşılma için özür dileriz. Bu durumda, bu sorunu çözmek için size şöyle bir seçenek sunabiliriz: Biraz daha bekleyin. Bu ürünün 4 Ocak 2019 tarihinde yeniden stoklarımızda olacağını umuyoruz. Paketiniz yola çıktığında, size teslimat bilgileri içeren bir e-posta göndereceğiz. Kesinlikle beklemeye değer. Ürünlerinizi en kısa sürede almanızı sağlamak için, bugün gönderilecek bir ürünü seçmenizi öneririz. Kararınızı bize bildirir misiniz?
Sizden en kısa zamanda haber almayı diliyoruz, mümkün olan her şekilde size yardımcı olmak için çalışıyoruz. Saygılarımla, ze*** GearBest Müşteri Hizmetleri http://www.gearbest.com/


2) Benim 8 Ocak'ta yazdığım ve hala cevap verilmeyen mesaj: [Merhaba, en son mesajınızda 4 Ocak demiştiniz. Bugün 8 Ocak ancak hala gönderim yapılmamış. Sitede her geçen gün ilk gönderim tarihi öteleniyor. Ürünü gönderecek misiniz? Bu drop shipping' den bile kötü. Hakkımı başka mecralarda mı aramalıyım? 27/11/2018 tarihinde yaptığım bir alışveriş ve 2 ay geçmesine rağmen daha gönderim yapılmamış. Ürünü üç gün içinde gönderemeyecekseniz paramı iade istiyorum. Teşekkür ederim.]


Şimdi utanmadan bir ay içinde para iadesi derlerse hiç şaşırmam. Her teknoloji fuarına katılıp ürünlerini sergilemeyi biliyor bu firma ancak hizmet bu şekilde. Gerek İngilizce gerek Türkçe bekleyin veya aynı fiyata başka ürün seçin deniyor. Müşterilerin tercihine bırakıyorum ben bu olayı ve bu firmayı.


Aşağıdaki resimde dün gece itibari ile 4-8 Şubat olan gönderim tarihi aynı günün akşamında 21-23 ocağa kaydırılmış. Zaten günaşırı gönderim tarihi değişiyor ancak gönderim yok.

Ferec Ferec 3.298 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • GearBest Temsilcisi29 Ocak

    Merhaba Ferec Bey, Bu sorunu yaşadığınız için üzgünüz. Sistemimizi kontrol ettiğimizde yaşanan bu sorunu size detaylarıyla birlikte aktardığımızı görüntülüyoruz. Herhangi bir sorunda lütfen sorununuz çözülene kadar öncelikle bizimle iletişim halinde kalın. Siz değerli müşterilerimize her zaman destek sağlamaya ve her sorununuzda memnuniyetinize göre en iyi çözümleri sunmaya devam edeceğiz. Destek merkezimiz: http://support.gearbest.com/ Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, GearBest

  • Ferec12 Ocak

    Para hesabıma geri ödenmiştir.

  • Ferec09 Ocak

    Güncelleme: Bugün aldığım mesajda paranın geri hesabıma yatırıldığını ancak 7-14 iş günü içinde görüntüleneceğini yazmışlar. 7-14 iş günü içinde güncelleme yapacağım.

Ziyaretçi Yorumları