11 Mart 2019
#11700726

GearBest 1 Aydır Yalan Söylüyor Ve Oyalıyor!

GearBest'ten 11/02/2019 tarihinde 19021100941410157171 sipariş numaralı, '' https://tr. GearBest.com/graphics-tablets/pp_009566133532.html? Wid=1433363 '' linkteki ürünü sipariş ettim.


Lk başta ürün ücretinin kartıma olduğundan daha fazla yansıdığını fark ettim. Ve GearBest Messenger destek personeli ile aramızda resimdeki gibi bir konuşma geçti. Bana döviz çevirme linki yollandı ve yolladıkları linkten fiyatı Dolardan Türk Lirasına çevirince yine olduğundan fazla çıktı. Messenger destek personeli bunun üzerine tüm kurumların farklı döviz kuru olduğunu ve bu durumun olabileceğini söyledi. Bu benim için fazla önemi olmayan 1. şikayetimdi, hiç olmazsa ödeme yaparken bir uyarı yazısı olmalıydı. 2. Benim! İçin önemsiz olan şikayetim ise bana özür dilemek amacıyla GB vaat etmeleri ve bunu geciktirmiş olup bunun üzerine, bu konu hakkında destek mesajı attığımda özür dilemek amaçlı verilecek GB miktarını 60'tan 90'a çıkarıp yinede, hala, dalga geçer gibi hesabıma herhangi bir miktar GB aktarılmaması.


3. ve asıl şikayetim ise resimlerde görülebileceği gibi GearBest destek personellerinin bana ürünü sipariş ettiğim günden beri, aralıklarla her mesaj attığımda ürünün stoklarda olmadığını söylemesi ve yeni bir stok tarihi vermesi. Bu da yetmezmiş gibi 11.03.2019 (bugün) itibariyle GearBest Messenger destek personeli, resimde görebileceğiniz üzere bana ürünün herhangi bir yeni stok tarihi olmadığını söyledi. Basbayağı 1 aydır kandırıldığım bu şekilde netleşmiş oldu.


Ürünü alma sebebim yaklaşık bir buçuk ay teslim süresi olan ve benim için çok önemli olan bir proje içindi. Hem değerli zamanımdan hem de hayalimden oldum. Bugüne kadar onlarca kez internetten alışveriş yapmış biri olarak, gerçekten yaşadığım en kötü online alışveriş tecrübesiydi.

Yiğit Yiğit 2.724 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • GearBest Temsilcisi01 Nisan 2019

    Merhaba Yiğit Bey, Geribildirimleriniz için teşekkür ederiz. Biletiniz üzerinden ayrıntılı bilgilendirme yapılmış ve çözüm önerilerimiz sunulmuştur. Daha fazla yardima ihtiyaciniz olursa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Destek merkezimiz: http://support.gearbest.com/ Siz değerli müşterilerimize yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız. Iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Gearbest Destek Merkezi

  • Yiğit21 Mart 2019

    Sonuç olarak bana aynı tür mesajlardan birini yeniden yolladılar. Bunca şeyin ardından hala ürünümden bahsederken bile daha önce sipariş bile etmediğim bir ürünün ismini kullanıyorlar. Yaşadığım şeyler gerçekten trajikomik. Para iademi istedim ve bekliyorum.

  • GearBest Temsilcisi16 Mart 2019

    Merhaba Yiğit Bey, Yaşadığınız sorun için içtenlikle üzgünüz. Konuyla ilgili size bir mesaj gönderdiğimizi görüntülüyoruz. Lütfen hesabınıza giriş yaptıktan sonra biletiniz üzerinden bizimle iletişime geçiniz. Memnuniyetiniz için elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza emin olabilirsiniz. Destek merkezimiz: http://support.gearbest.com/ Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Gearbest Destek Merkezi

Ziyaretçi Yorumları