Toplam çözüm sayısı
..
GDZ Elektrik Dağıtım ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Figen'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

Gediz Elektrik Şikayetlere Zamanında Çözüm Bulmuyor.

438görüntüleme
Figen
Figen 19 Ocak 20:25
ÇözüldüÇözüldü
Figen'in Teşekkür Mesajı
“Öncelikle Şikayet Var sitesine teşekkür ediyorum, bizlerle sorun yaratanlar arasında muhteşem bir köprü oluşturdular. Sonrasında da firmaya sorunumu çözdüğü için teşekkür ediyorum.”

İzmir/Urla Şirinkent Mahallesi 4260 sok. N:4 de ikamet etmekteyiz. Yaşadığımız yer ormanlık alana yakın ve her tür yaban hayvanı mevcut ve ıssız bir bölge. Sokağımızda bulunan elektrik lambasının yanmadığını Gediz elektrik firmasına birden fazla kez bildirmemize rağmen hiçbir çalışma yapılmamış ve mağduriyetimiz devam etmektedir. Şikayetleri elektrik abonesi olan babam Gündüz Akgül yapmıştır.

Sayın TÜKETİCİMİZ, Şikâyetiniz tarafımıza ulaşmıştır. Talebiniz değerlendirilerek en kısa sürede bilgilendirme yapılacaktır. GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 186 numaralı Çağrı Merkezi'mizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta ile bildirebilirsiniz. Bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla.

Sayın TÜKETİCİMİZ, Konu hakkında e-posta adresiniz üzerinden bilgilendirme sağlanmıştır. Saygılarımızla.

Figen
Figen3 hafta önce

Öncelikle Şikayet Var sitesine teşekkür ediyorum, bizlerle sorun yaratanlar arasında muhteşem bir köprü oluşturdular. Sonrasında da firmaya sorunumu çözdüğü için teşekkür ediyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler