sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Gardrops Satıcı Mağduriyeti

Fulya Fulya2 hafta önce

Gardrops satıcı mağdurlarından biri olarak yazıyorum. Ekteki fotoğraflarda da belirttiğim üzere "*bru**n*" adlı kullanıcı tarafından kandırıldım. Kullanıcının dolabındaki 40 TL olan ürüne öncelikle 35 TL'lik teklif gönderdim, kabul etmedi. Sonrasında mesaj attım dolabından farklı ürünler de satın almak istediğimi, toplu alım için indirim ricasında bulundum yine kabul etmedi. Sonuçta insanlar, bu platformda para kazanıyor. Kimsenin satışını olumsuz etkilemek istemedim ve belirttiği fiyattan ( 40 TL) satın aldım. Bu duruma memnun olmadı. Kimsenin kimseye satış zorunluluğu yok. Belki satmaktan vazgeçmiştir diye gönderip göndermeyeceğini sordum. Tabii ki göndereceğim dedi. 

Yaklaşık 2 saat sonra ürünün fiyatının 50 TL olduğunu ve farklı bir platformda sattığını yazdı. Fotoğrafta görüldüğü üzere ürünün fiyatı 40 TL olarak yazıyor. Satıcı bu konuda da yalan söylüyor. Bu Gardrops uygulaması satış kurallarına aykırı hareket eden satıcının uyarılması gerekiyor. Eğer ürünü satmayacaksa neden dolabına koyuyor? Alıcıyı beğenmiyor ve kişisel olarak karşıdakine satış yapmak istemiyorsa neden göndereceğim diye yalan söylüyor? Daha önce satılan bir ürünü farklı birine satan satıcının alışveriş ahlaki sorgulanmalıdır! Beni mağdur eden satıcının etik dışı davranışı yanına kar kalmamalıdır! Paramız pisi pisine gitti. Gardrops destekten herhangi bir destek görmediğim için buraya yazıyorum. Milyonlarca kullanıcısı olan uygulama yönetimi, satıcı davranışlarını ve satışları denetlemiyor ve alıcı mağduriyetini çözmüyor.

Cevaplar

profile-icon Fulya 2 hafta önce

Gardrops Uygulaması'ndaki satıştaki bir ürünün altında "para iade garantisi" "Ürün anlatıldığı gibi gelir ya da paranı iade alırsın" yazıyorlar ya işte bu traji-komik. Para iadesi falan yapmıyorlar arkadaşlar, siz ne kadar mağdur olursanız olun uygulama yönetiminin umurunda değil. Bahsedilen satıcı aynı üründen farklı alıcılardan para kazanıyor ürün elimize ulaşmıyor paramız iade olmuyor. Biz mağdur olmaya, yalancı satıcılar hayali satışlarla para kazanmaya, uygulama yönetimi de "hizmet bedeli" adı altında para kazanmaya devam ediyor. Kimse size de paranıza da sahip çıkmıyor. Uygulamada dürüst satıcıya denk gelirseniz şanslısınız. Aksi halde gözünüzün yaşına bakmadan zorluklarla kazandığınız parayı yalancı satıcılara yediriyorlar. Gardrops yönetimine bir sorum var; madem paramız güvende, madem güvenli alışverişin adresi Gardrops neden şikayet var' da bunca mağdur var? Üstelik birçoğunun sıkıntısı Gardrops Uygulama yönetiminin destek olmaması! Teşekküler yalancı satıcı, teşekkürler Gardrops daha iyi mağdur edilemezdik!

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler