17 Mart
#11725434

Gardrops İade İşlemleri!

Gardrops üyesiyim #5833414 numarasipariş hakkında şikayetim vardır fakat ne canlı destek var ne de talebini iletebileceğim bir yer. En son buradan yazma kararı aldım, bir çanta aldım ve ürün bana gönderildiğinde cenaze nedeniyle şehir dışında olmama rağmen kargonuz tarafından iş yerine bilgim olmadan bırakılmış ve teslim edilmiş gösterilmiştir. Aslında sorun buradan sonra başlıyor işe başladığımda kargomu teslim alan kişiye ulaşmam bayağı zor oldu ve kargoyu aldığımda bana aktarılan bilgilerden tamamen farklı bir ürün elime geldi bana aktarılan bilgi çantanın hiç kullanılmadığı ve hiçbir kusurunun olmadığıdır, orijinalinde tüyleri olan ve kalıp bir şekilde duran bir çantadır derisi de sağlamdır bana gelen ürün tamamen tüyleri dökülmüş yer yer tüy olan derisi yıpranmış ve ezilmiş ve kullanılmış bir çantadır. Satıcıya bu durumu ilettiğimde kabul etmedi ürünün orjinalinin o olduğunu söyledi ancak ben ürünü ilk mağazada gördüm nasıl olduğunu gayet iyi biliyorum ve hiçbir alakası yoktur haklı söylemlerime dayanamayıp beni engellemiştir. İade sürecini zaten başlatamadım benim dışımda başka birini teslim edilmiş tesliminden de 24 saat içinde kusur varsa iade talep edilebiliyormuş yine sizin hatanız. Asla ulaşamıyorum canlı yetkili biriyle görüşmem şansı hiç bulamadım. Bu şekilde haksız kazanç olmaz olmamalı 320 TL için bu şekilde insanlara haksızlık yapılmamalı sizinde buna ortak olmamanız gerekir. Çantayı Gardrops genel merkez ya da inceleme departmanınız varsa oraya göndermek istiyorum sizde bakın ben kullanamıyorum her baktığımda sinirleniyorum ilk defa böyle bir şey başıma geliyor rica ediyorum satıcıya iletişime geçip iadesini talep ediyorum farklı yollara başvuru yapmak istemiyorum ne siz uğraşın ne de ben dikkate almanızı rica ediyorum iyi çalışmalar iPhone’umdan gönderildi.

Sümeyya Sümeyya 489 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sümeyya17 Mart

    Teşekkür ederim ancak iyi okumadığınızı anlıyorum bu cevaptan benim kargomu anlaşmış olduğunuz firma ben yokken farklı birine veriyor cenaze dolayısıyla zaten şehir dışındaydım iade için 24 saat diyorsunuz günü geçtikten sonra kargoyu alıyorum ben. Neden mağdur ediyorsunuz ben anlamıyorum bu ticaret anlayışını iade talep ediyorum sizin gibi firmalar için 330 TL düşük bir para olabilir ama benim için değil saçma sapan ve çöp olacak bir çantaya 330 TL verdim ben. Tekrar gözden geçirin talebimi lütfen

  • Gardrops Temsilcisi17 Mart

    Merhaba; Öncelikli olarak yaşadığınız problemden dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. 5833414 numaralı siparişiniz kontrol edildiğinde ürüne ait kargonuzu 16/01/2019 tarihinde teslim aldığınız fakat iade talebinizi bize 12.03.2019 tarihinde tarafımıza ilettiğinizden dolayı üzülerek iade talebinizin değerlendirilemediğini bilgilerinize sunarız. Ürünü teslim aldıktan sonra 24 saat içerisinde sorun bildirim süreniz bulunduğundan bundan sonraki siparişlerinizde bu süreyi aşmadan talebinizi bize iletmenizi rica ederiz. Sevgilerimizle.

Ziyaretçi Yorumları