28 Haziran 2017

Garanti Emeklilik Çıkış Sorunu!

Garanti Emeklilik'ten babamı vefatı dolayısıyla alacağımız bireysel emeklilik parasını hala alamadık, başvuru üzerinden neredeyse 1 ay geçti. Her aradığımızda işlem devam ediyor cevabı alıyoruz. Geçen hafta aradığımızda da eksik evrak olduğunu söylediler. Biz aramasak haber bile verilmiyor, çok geç geri ödeme yapacaklardır, kesin haksız kesinti de yaparlar.

Pınar 2.060 Okunma

Cevaplar

  • Pınar28 Haziran 2017

    Vefat durumunda devlet katkisinin tamaminin odenmesi gerekiyor. Bana telefonda aksi bildirildi ve daha az tite odenecegi söylendi. Tarafıma derhal cevap verilmesini talep ediyorum zira müşteri hizmetleriniz konudan bihaber.

  • Garanti Emeklilik Temsilcisi28 Haziran 2017

    Değerli Müşterimiz, Geri bildiriminizle ilgili 28.06.2017 tarihinde telefon aracılığıyla tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş.

  • Garanti Emeklilik Temsilcisi28 Haziran 2017

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İlettiğiniz geri bildirimi detaylı olarak incelemeye başladık. Yaşadığınız sürecin memnuniyete dönüşmesi öncelikli hedefimiz. Konuyla ilgili en kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi www.garantiemeklilik.com.tr’de yer alan Biz Size Ulaşalım Formu’ndan veya 444 0 336 numaralı telefondan bize iletebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön