23 Aralık 2013

Garanti Emeklilik Sebep Sunmadan Kredi Ödemesini Yapmadı!

Garanti Bankası Siirt şubesinden kayın validem tarafından çekilen 15000 tl krediye banka tarafından hayat sigortası zorunlu olarak yaptırılmış ve ikinci yılında tekrar 12250 tl üzerinden ücreti hesaptan çekilerek yenilenmiştir.

Kayın validem 03 Kasım 2013 tarihinde emboli kan pıhtılaşması ve pıhtının karaciğer ve beyne vurmadı sonucu vefat etmiştir. Heyet raporu veraset ilamı ve dilekçeyle Garanti Emeklilik'e müracaat etmemize ve yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen ve Garanti Emeklilik tarafından hiçbir sebep sunmadan kredi ödemesi yapılmamıştır.

Garanti Emeklilik'ten söz konusu işlemin acil olarak sonuçlandırılmasını rica ediyorum.

Dursun 281 Okunma

Cevaplar

  • Dursun'un Teşekkür Mesajı28 Aralık 2013

    şikayet vara yazdıktan sonra problemim hemen çözüldü. Bu reaksiyonunu daha önce gösterilmesini beklerdim. yinede teşekkürler.

  • Dursun 26 Aralık 2013

    GARANTİ MÜŞTERİ HİZMETLERİ TARAFINDAN ARAMA YAPILARAK SİİRT ŞÜBESİ İLE İRTİBATA GEÇEREK İŞLEMLERİ YAPMAMA ÖNERİLMİŞTİR. ANCAK ŞUBENİN SORUMLULUĞU SADECE GEREKLİ EVRAKLARIN GARANTİ EMEKLİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE GÖNDERİLMESİ OLDUĞU VE SİİRT ŞÜBESİ GEREKLİ EVRAKLARI GÖNDERDİĞİ İÇİN YAPACAĞI BİRŞEY OLMADIĞINI BİLDİRMEM ÜZERİNE ŞİKAYETİM GARANTİ EMEKLİLİK GENEL MÖÜDÜRLÜĞÜNE İLETİLECEĞİ SÖYLENMİŞ ANCAK BÜGÜNE KADAR TARAFIMA HERHANGİ BİR DÖNÜŞ OLMAMIŞ VE MAĞDURİYETİM GİDERİLMEMİŞTİR.ÜÇ KURUŞLUK ÇIKAR İÇİN GARANTİ BANKASININ BU KADAR KÜÇÜLMESİNİ VE İNSAN HAYATININ SÖZ KONUSU OLDUĞU BU DURUMDA BİLE İNSANI DEĞERLERİ ÜÇ KURUŞLUK ÇIKARI İÇİN AYAKLAR ALTINA ALMASINI KINIYOR. BÜTÜN BANKALARLA İŞLEMLERİ OLAN VE KREDİ SİGORTA VE DİĞER BANKACILIK İŞLEMLERİ İÇİN BANKA KONUSUNDA KARARSIZ KALAN MÜŞTERİLERE BENİM YAŞADIĞIM BU HUSUSLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALARINI TAVSİYE EDİYORUM. GARANTİ BANKASINADA BELKİ KISA VADEDE KAZANACAĞI ÜÇ KURUŞ İÇİN İNSANI DEĞERLERİ AYAKLAR ALTINA ALAN BU UYGULAMALRININ UZUN VADEDE KENDİSİNİ ZARAR UĞRATACAĞINI BELİRTİR. KANUNİ HAKLARIMIN SAKLI KALDIĞININ HATIRLATIRIM.

  • Garanti Emeklilik Temsilcisi23 Aralık 2013

    Müşterimiz Sn. Dursun Ali K. tarafından iletilen bildirim, bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Müşterimiz ile en K. süre içinde iletişime geçilerek mesajı hakkında yardımcı olunacaktır. Değerli Müşterimiz; Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi www.garanti.com.tr Haklı Müşteri Hattı linkinden, Sosyal Medya’da 7/24 hizmet veren GarantiyeSor Twitter hesabımızdan ve Facebook sayfamızda yer alan GarantiyeSor İletişim Formu’ndan veya (0212) 630 16 68 numaralı faksımızdan iletebilirsiniz. Teşekkür ederiz. T. Garanti Bankası A.Ş

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön