Miles And Smiles Kredi Kartı Aidat Ücret İadesi

Elif Elif08 Temmuz 04:03

Geçmiş yıllara ait kart aidatı iadelerini talep ediyorum. 5 yıldır maaş müşterisiyim ve vadeli hesabım var ayrıca 2017 yılından itibaren düzenli ödemelere sahip kredi kartı kullanıcısıyım maaş müşterisi olmayan müşterilerden kart aidatı almayıp bizden almanız hiç etik değil. Geçen sene müşteri hizmetleriniz dönüş bile yapmadı umarım bu sefer dönüş yaparsınız. İletişim formuna gerekli mail attım referans numaram 7555*********22 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından haksız söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmıştır ve Garanti BBVA, Bonus kartımdan haberim olmadan ve tamamen usulsüz bir şekilde kart aidatı almıştır.

T. C. Yasalarına aykırı olan ve özellikle yargıtay kararı olmasına rağmen tarafımdan kesinti yapılan bu ücretin iadesini talep ediyorum. Ücret iadesi yapılmayacaksa gerekli yasal süreci başlatıp kartımı kapatacağım.

Müşteri hizmetleri personelinizin tarafımıza yardımcı olacağı ve işlemlerimizi kolaylaştıracak kişilerden seçerseniz, kurumsal kimliğiniz adına daha faydalı olacaktır.

Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde kesilen yıllık kart ücretlerinin iptalini ve tarafıma iade edilmesini istiyorum. Aksi durumda hukuk sürecini başlatıp dilekçe vereceğimi bilginize sunarım.

Cevaplar

profile-icon Elif 09 Temmuz 01:40

Kalıplaşmış yazı yazacağınıza bence aramayı deneyin?

Garanti BBVA Logo Garanti BBVA 08 Temmuz 04:10

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler