09 Ekim
#12756180

Garanti BBVA'nın Haksız Haciz Mesajı!

Garanti Bankası'nın daha önce kullanılan fakat son yıllarda ihtiyaç duyulmayan maaş kartını, 6 ay önce tekrar göndermiş olup, bunda sakınca görmeden herhangi bir ücret keseceğini düşünmeden kullanmış bulunmaktaydık. Hesapta bulunan 25 TL alındıktan sonra -75 TL bakiye olduğunu, bununda hesap işletim ücreti altında kesildiğini bu yapılanın bir nevi haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Müşteri hizmetleri ile kurulan kısıtlı temasta maalesef ilgili birime aktarırken nasıl olduysa 10 kereye yakın hat düşürüldü!


Neyse sonuçta kart teslimiyetinden başka bir yere imza atmadık. Yeni bir sözleşme de yapmadık. Bu ücreti alamayacaksınız! İşin asıl can alıcı yani kartı hemen iptal ettikten sonra "hakkınızda haciz işlemi yapılmıştır. " mesajıydı. Güldüm. Dört gün önce kapatılan gayrı ahlaki şekilde hesabınızdan çekilen para ve icra yasasını yok sayan, korkutup ne koparırım diyen bir anlayış ve ulusal çapta bir banka. Sevgili Garanti Bankası bundan sonra önünden geçmem.

Gurkan Gurkan 1.043 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Garanti BBVA Temsilcisi09 Ekim

    Değerli müşterimiz, Garanti BBVA olarak müşterilerimize daha iyi bir deneyim yaşatmak için, Bankamızın resmi iletişim kanallarından hizmet vermeyi önemsiyoruz. Bu nedenle 20 Haziran 2019 tarihinden itibaren Şikayetvar sitesine yazılan mesajlara yanıt veremediğimizi belirtmek isteriz. Bildiriminizi; garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletebilirsiniz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ilettiğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Ziyaretçi Yorumları