15 Ocak
#13453436

Garanti BBVA'nın Güvenlik Zaafiyeti!

Bundan 4 ay önce Garanti Bankası kredi kartımdan kart bilgilerimin kopyalanması suretiyle mail order yöntemiyle 10000 TL yüksek bir miktarda para çekildi. Taksitli nakit avans vermek için günde 3 defa arayan banka bu işlem sırasında bana ne bir onay mesajı ve bilgi mesajı attı ne bu işlem için bir şifre istedi ne de bir arama zahmetine girdi.


Ben yasal yollara başvurarak ve firma sahibine ulaşarak mağduriyetimi giderdim. Ödemelerim ve taksitlerim olduğu için kartı yenilemek gibi gaflete düştüm banka ise şu anda koruyamadığı kart için utanmadan 124 TL aidat kesmiş. Hesabıma yıllık 100 150 bin girdi cıktı olur, kartımdan aylık minimum 2500 TL harcama yapmama ve son ödeme tarihinden önce ödemelerimi yapmama rağmen beni mağdur eden Garanti BBVA 'nin bu tavrını kınıyorum.


Bütün kartlarımı hesaplarımı en kısa sürede kapatacağım. Şubeye itiraz dilekçesi verirken genel merkezden konuyla ilgili aranacağım söylenmesine rağmen aranmadım. Bu kadar müşterisini önemseyen bir banka.

Şaziye Şaziye 198 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Şaziye15 Ocak

    İlgili gibi gözükmek için kopyala-yapıştır cevaplarınızdan çok sıkıldım. Aynı olumsuz ve ezberlenmiş cevapları duymak için mi bu dediğinizi yapayım?

  • Garanti BBVA Temsilcisi15 Ocak

    Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletmenizi rica ederiz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler