Garanti BBVA  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Bugra'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Garanti BBVA'da Kredi Kartı İşlemine İtiraz Süreci

563görüntüleme
Bugra
Bugra 24 Kasım 2020 14:25

Garanti Kredi kartım ile 4 taksitli olarak 29.10.2020 tarihinde aldığım ürünü 30.10.2020 tarihinde iade ettim. Ürünü aldığım firma, yine Garanti Bankası'na iadeye ilişkin gerekli başvuruyu 03.11 tarihinde gerçekleştirdi. Bu başvuru akabinde Garanti Bankası tarafından kendi hesaplarına yatmış olan tutar geri alındı ve kendilerine de ilgili tutar "müşterinize 2-3 gün içerisinde ödenir" şeklinde bilgi verildi.

Ancak söz konusu tutar benim kredi kartı hesabıma geçmediği gibi üstüne üstlük 13.11 tarihli ekstremde de bu tutar yer aldı. 14.11 tarihinde yapmış olduğum işlem itiraz başvurusu ile ilgili olarak müşteri hizmetlerinden aldığım yanıt "başvurunuz inceleme sürecinde" şeklinde. Bunun dışında Garanti Bankası şubesine gittiğimde ise aldığım yanıt "firmanın bankası bu işlem için henüz bize bir transferde bulunmadı" şeklinde.

Şimdi sorum şu;

Temel mantıkta bakılırsa aynı banka ile çalışan 2 müşteri arasındaki para transferini bile gerçekleştirmeyip, benim paramı  haksız yere nasıl tutabilir. Üstelik bu işlemi gerçekleştirmediği gibi bu tutar, ı benim kart ekstremde bana yansıtarak iade ettiğim bir ürünün bedelini benden hala nasıl alabilir?

Ben ürünün bedelini ödemek istiyor olsaydım zaten ürünü iade etmez, kullanıyor olurdum. Ürüne ait taksitleri ödedikten sonra bu tutarı bana iade etseniz ne, etmeseniz ne? Sırf bu işlemlerin takibi için iş yerimden izin alıp boşa giden vaktime mi üzüleyim yoksa bu kadar çabaya rağmen herhangi bir sonuç alamamış olmama mı bilemiyorum. Hesaplarım provizyonda olan birkaç işlemim var. Bunlar da sonuçlandıktan sonra herhangi bir şekilde Garanti Bankası ile çalışmam.

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA24 Kasım 2020 14:40

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Bugra
Bugra4 hafta önce

Banka tarafından yapılan geri dönüşte ürünün iadesine ilişkin evrakların kendilerine gönderilmesini, Eğer bu evrakları sağlayabilirsem akabinde de ilgili tutarın tarafıma iadesinin gerçekleşeceğine dair bilgi verilmiştir. İstemiş oldukları evrakları [email protected] adresine gönderdim. Ancak banka tarafından geri yapılan dönüş itirazımın değerlendirilme sürecine tabi tutulduğu ve bu sürecin 180 güne kadar uzayabileceği şeklinde oldu. Üstüne üstlük ilgili kart kullanımı ile ilgili sorun yaşamamanız ve kartınıza gecikme faizi yansıtılmaması için ilgili tutarı ödemem gerektiğini belirten bir yazı ile dönüş yaptılar. Buna sebep olarak ise alışverişin gerçekleştiği ilgili üye iş yerinin itirazıma karşı beyanda bulunma ve belge sunma hakkı bulunmasını sundular. Sorun şu ki ; Üye iş yeri zaten işlemin iptali için bankanıza ilk başvuruyu yapan yer iken kendilerinin hesabına yatmış olan tutarı onların hesabından bankanız çekmiştir. Haliyle bu tutar şu an bankanız himayesindedir. Buna rağmen benim ekstremde bu ücreti halen göstermek suretiyle benden bu parayı tahsil etmektesiniz. Buna ilişkin itirazımda ürün iadesine dair gerekli evrakları (Firma kaşe imzalı iade yazısı) sunmuş olmama rağmen süreç sonuçlanana kadar benden hala ücret ödememi talep ediyor oluşunuz tamamen mantık dışıdır. Sürecin bu kadar kötü yönetimi sebebiyle Garanti Bankası ile kesinlikle çalışmayacağımı tekrar bildirmek isterim çevremdeki hiçbir insanın da çalışmaması gerektiğine dair elimdeki tüm imkanları bu yönde kullanacağımdan emin olabilirsiniz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler