Garanti BBVA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Fırat'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Garanti BBVA'da  Çalışanı Hatası

1.872görüntüleme
Fırat
Fırat 23 Ekim 2020 14:30

Bankanın eski maaş müşterisiyim. 2018 yılı içerisinde kullanmış olduğum kredinin son taksit ödemesini gününden önce bankaya ödememe rağmen banka çalışanı parayı hesabıma aktarmış ( kredi tahsilatı diye belirmeme rağmen (! ) ) ve hesabıma tanımlı olan bireysel emeklilik sebebiyle yatırılan tutar bireysel emeklilik hesabıma bilgim olmadan otomatik olarak aktarılmıştır. İki ay sonra banka alacak takibi beni aradığımı kredimin ödenmediğini ve hakkımda alacak takip servisine sevk edilerek yasal işlem başlatıldığını belirtti.

Elimde dekont olmasına rağmen 2018 yılı içerisinde banka çalışanına giderek durumu izah etmeme ve tekrardan ödeme sağlamak istememe rağmen bir de saygısızca bir tavırla karşılaşmış ve banka çalışanı bununla yetinmeyip benim kişisel bilgilerime izinsiz girerek hesabımın açıldığı banka şubesini ve işlemi yapan kişiyi arayıp şikayet etmiştir. Bunun üzerine kendisinden şikayetçi oldum, ancak sonuç alamamıştım. Ödemeyi tekrar sağlamama rağmen hiçbir suçum yokken bir de yasal takip dosyasının kapanması için dosya masrafı ödedim. 2020 yılı itibariyle tekrar kredi ihtiyacım doğdu ve bankaya başvurduğumda 2018 yılından  postanın açık olduğunu bu yüzden işlem yapılamayacağını üstelik Findeks ® puanımın sıfırlandığını ilettiler. 

Hiçbir bankaya borcum hatta kredi kartım olmamasına rağmen. 2018 yılı içerisinde bankanızın sergilemiş olduğu profesyonellik dışı tutum nedeniyle bankanıza ait hesabımı, kredi kartımı, bireysel emekliliğimi iptal ederek ve maaş müşteriniz olmama rağmen ayrıldım. Yapılan bu saygısızlığın düzeltilmemesi ve mağduriyetimin giderilmemesi durumunda bankanız hakkında itibarımın zedelenmesi nedeniyle yasal işlem başlatacağım. Tarafınıza müşteri hizmetlerinden dahi ulaşılmamaktadır. Hatanın düzeltilmesini bankanızın adıma sağlayacağı son işlem olması için acilen tarafıma telefon numaram üzerinden dönüş sağlanmasını istiyorum!

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA23 Ekim 2020 14:40

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Fırat
Fırat23 Ekim 2020 14:49

77083836 Referans numarası ile zaten sizlere iletmiştim. Daha fazla Küstahlık yapmayın. Alacak takip servisinize telefon ile ulaşamıyorum. Müşteri hizmetleriniz konu ile ilgilenmiyor. Bankanız ve banka çalışanınızın yapmış olduğu hata yüzünden yapacağınız işlemi düzeltmek için sizin peşinize ben düşemem! Yetkililerinizin beni mesai saati bitimine kadar aramaması durumunda 26.10.2020 itibariyle bankanız hakkında yasal işlem başlatacağımı beyan ederim!

Fırat
Fırat23 Ekim 2020 18:48

Şu kurumun beni bu kadar mağdur etmesi ve itibarımı zedelemesi yetmezmiş gibi bir de kendilerine hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Nasıl bir profesyonellik çözebilmiş değilim. Yıllarca bankanızla çalıştım müşteri memnuniyeti adına zerre ilgi alakanız yok. Yapılan saygısızlık ile ilgili hakkınızda yasal işlem başlatacağım!

Fırat
Fırat24 Ekim 2020 08:52

Bankanın diğer şikayetlerini inceliyorum herkese aynı yanıt garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletin. Ömrü hayatımda böyle bir küstahlık görmedim! Hakkınızda BDDK dahil her yere şikayet edeceğim. Sırf kendi egolarınız için insanları mağdur etmek nedir hukuki yollarla bunun hesabını sorucam. Geri dönüş yapıp sorun nedir diye soran yok. Çağrı merkezini arıyorum konuyu biz takip etmiyor deniyor. Alacak servisini arıyorum numara direkt meşgule düşüyor. Kurum demeye utanır oldum. Esnaf mantığıyla çalışıyorsunuz! Şu saatten sonra tenezzül edip yanıt vermeyin hatanızı da düzeltmeyin 2018 yılından beri durduğu gibi kalsın. Bundan sonra avukatımla çözersiniz aranızdaki sorunu!

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler