Toplam çözüm sayısı
..
Garanti BBVA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Garanti Bbva Yurt Dışı Mağduriyeti Ve Turkiye'ye Gelme Zorunda Bırakılmak

546görüntüleme
Elvan
Elvan 11 Ocak 18:50

Ben yurt dışına yeni yerleştim. Sabahtan beri yurt dışı transfer limiti arttırımı için uğraşıyorum. Görüntülü görüşmeye yönlendirildim ve telefonumla 3 saat boyunca görüşmeye bağlanamadım, sanırım sisteminiz Samsung S ®10 Lite cihazımı desteklemiyordu.Şikayet oluşturuldu ve çözüme ulaşmadı. Ben de durumumun aciliyetinden dolayı mecburen başka bir model telefon ile eşleştirip görüntülü görüşme sağlayabildim. Tekrar kendi cihazıma geçtiğimde ise anne kızlık soyadıma kadar tüm bilgilerime bloke konduğunu öğrendim. 

Tüm varlığım hesabımda olduğu için şu an yabancı bir ülkede sayenizde beş parasız kaldım. Bir de şubeye gelmeden işlem yapamayacağımı söylüyorsunuz. Siz benimle dalga mı geçiyorsunuz? Benim işim gücüm var, pandemi var, gelemiyorum Türkiye'ye anlamıyor musunuz? Kimliğim, pasaportum, yabancı kimliğim her şeyi mi ibraz ediyorum.

Benim o hesaptan çektiğim kredi var, ailemin faturaları var, tüm sistemim o hesapta, nasıl ödeyeceğim? Sabahtan beri o kadar mağdur durumda bıraktınız ki (ödeyeceğim telefon faturasını saymıyorum bile) en sonunda batırdınız.Bir müşteri yurt dışında bu kadar mağdur ve zor durumda bırakılmaz. Sorunumun en kısa sürede çözülmesini talep ediyorum.

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA11 Ocak 18:55

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler