Garanti BBVA  Yıllık Üyelik Ücreti Kesti!

Ata Ata1 hafta önce

25 Nisan 2020'de Garanti Bankası müşteri temsilcisi ile 3 ayrı görüşme yaptım ve bu görüşmelerden bir tanesinde müşteri temsilcisine yıllık kart ücretinin ne kadar olduğunu sordum. Bana 40-42 TL olduğunu söyledi. Bende bunun üzerine daha önce hiç kullanmadığım kartımın yıllık ücreti düşük diye düşünüp kartımı kullanıma açtım. 

Aradan 2 hafta geçmeden bana yıllık üyelik ücreti yansıdı ve miktarın 141,50 TL olduğunu gördüm. Bunun üzerine şikayet kaydı oluşturup o güne ait ses kayıtlara bakılmasını istedim. Şikayetimin sonucunda ise Garanti Bankası uzlaşması bir yol sergilemedi. Bana yapılan açıklamada yıllık aidatın neden alındığı, ne kadar alındığı üzerineydi.

Daha önce Garantıbbva.com sitesinden şikayet kaydı oluşturdum ama yapılan geri dönüş beni tatmin etmedi. Garanti Bankası müşteri temsilcisi tarafından yanıltıldım bana söylenen miktar ile bana yansıtılan miktar arasında yaklaşık 100 TL bulunmaktadır.

Beni mağdur ettikleri bu durumun düzeltilmesini ve banka çalışanının söylediği miktardan fazla olan ücretin hesabıma yansıtılması talep ediyorum.  

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ata 1 hafta önce

Şikayetleri okumadan hemen formu doldurun diyorsun kardeşim formu doldurduk yardımcı olmadınız milletle dalga mı geçiyorsunuz?

Garanti BBVA Logo Garanti BBVA 1 hafta önce

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler