Garanti BBVA  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Banu'nun şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Garanti BBVA Yıllık Paket Ücreti

2.031görüntüleme
Banu
Banu 25 Kasım 2020 12:29

Şahsıma ait sonu 5020 ile biten Flexi kredi kartıma ekstremde 208,00 TL yıllık Kart ücreti eklenmiştir. Tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde 3. Fıkra:kart çıkaran kuruluşlar tüketiciye yıllık üyelik aidatı ve benzeri idim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorundadır. Kartı pazarlayan müşteri temsilcisi tarafından 'hiçbir şekilde tarafımdan yıllık ücret talep edilmeyeceği' belirtildiği halde kesinti yapılmıştır.

4822 sayılı kanunun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilmeyip müzakere edilemediğinden haksız şarttır. 13. Hukuk Dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatın iadesinin olacağına dair kesin hükmü bulunmaktadır.

Ayrıca yukarıda belirttiğim Türkiye Cumhuriyeti yasalarının ilgili maddelerinde açıklığa kavuşturulmuş olan geriye dönük kesilen kart aidatının da iadesinin olacağına dair kesin hükmüne dayanarak, bankanızın; kart aidatı, ek kart aidatı, yıllık üyelik ücreti ek kart yıllık üyelik ücreti gibi vb... İsimler altında tahsil ettiği aidatın faizi ile tarafıma iade edilmesini bekliyorum. Kesilen ücretin iptal edilmesini ve ekstra bir yükümlülük altında bırakılmayı kabul etmiyorum.

Aksi halde Bankalar Birliği ve Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunacağımı ayrıca kartımı da iptal ettireceğimi bildiririm.

Gelişme
Gelişme

27 Kasım 2020 10:07

Şahsıma ait sonu 5020 ile biten Flexi kredi kartıma ekstremde 208,00 TL yıllık Kart ücreti eklenmiştir. Müşteri temsilcisine inatla kart ücreti ödemek istemediğimi belirtmeme rağmen kendisi bu kartın ücretsiz olduğunu söyleerek beni ikan etti. Fakat kart elime ulaştıktan sonra 1 ay içinde 208,00TL yıllık paket ücreti kartımıa yansıtıldı. Aradığımda kartın ücretli olduğunu öğrendim.

Garanti BBVA konuyla ilgili asla dönüş yapmıyor. Müşterisiyle asla ilgilenmiyor. Buradan kart almak isteyen herkes bunu bir kez daha düşünsün. Size ücretsiz diye pazarlanan kart elinize ulaştığı gün ücretli olmaya hak kazanıyor. Garanti BBVA buradan size otomatik mesaj gönderiyor. Bu sizinle ilgilendiği anlamına gelmiyor. Bu otomatik mesaj istediğiniz yeri arayın, istediğiniz yere yazın asla size bir dönüş yapmayacak.

Müşteri temsilcisi size o kartı öyle ya da böyle pazarlayacak. Ve siz o ücreti ödeyeceksiniz. Sistem bu şekilde işliyor.

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA25 Kasım 2020 12:40

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Banu
Banu27 Kasım 2020 10:08

Otomatik mesaj göndermek yerine keşke müşterilerinizle ilgilenmeyi deneseniz. Müşteri memnuniyeti bu şekilde oluyor.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler