Garanti BBVA Yıllık Kredi Kartı İşletim Ücreti

Seda Seda16 Ekim 00:08

10 yılı aşkın süredir müşterisi olduğum Garanti Bankası'ndan aldığım ve son 4 rakamı 4025 ile biten kredi kartıma ait Ekim 2020 tarihli ekstreme 141,50 TL yıllık üyelik/kart ücreti yansıtılmıştır. Bu ücretin iptal edilmesi için bankanın Müşteri Hizmetleri hattıyla yapmış olduğum telefon görüşmelerinde bana pandemi süreci kapsamında 3 ay faizsiz öteleme teklif etmişlerdir ve iadesinin yapılamayacağı bilgisi verilmiştir. Bu teklifi kabul etmediğim için Garanti Bankası'nda altın fonuna aktararak işleme koyduğum BES hesabımı da kapatarak, kredi kartı ödeme güvencesi olarak yıllardır çekilen tutarın da iadesini talep ederek, ilerde sorun yaşamadan bu kartı kapatabilmek adına bir talepte bulunmaktayım. Bu konu hakkındaki şikayetlerini dile getiren bazı kişilerin yıllık aidat ücretlerini tamamen iptal etmenize rağmen aynı imkanın tarafıma sunulmamış olması bu şikayet talebini oluşturmama sebep olmuştur.

822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6 maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu bu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış, özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilmeyip müzakere edilemediğinden haksız şarttır.

Ayrıca yapılan bu ücretlendirme 13. Hukuk dairesince verilen 2011/47 esas 2011/115 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücretinin bk. 125. Madde ve 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin olacağına dair kesin hükmü bulunmaktadır.

Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde bankanız tarafından kesilen üyelik bedelinin en kısa zamanda iptal edilmesini arz ederim.

Cevaplar

profile-icon Seda 26 Ekim 08:21

garantibbva.com.tr üzerinden ilettiğim şikayet sonrası telefonla geri dönüş yapıldı ve ücretin iadesi yapılamayacağı bilgisi verildi. Bunun üzerine kartımı iptal ettirmek için talimat verdim. Bazı müşterilerine ücret iadesi yaparken bazılarına bunu yapmayan Garanti BBVA hakkındaki şikayetimi Tüketici Hakem Heyeti ve CİMER üzerinden devam ettireceğim. Müşterilerine eşit bir şekilde yaklaşmaktan yoksun bu tür kurumların yaptıklarının yanına kar kalmaması ve yapılan muamelenin herkes tarafından görülmesini için olanak sağlayan Şikayetvar platformuna buradan ayrıca teşekkür ediyorum.

profile-icon Seda 20 Ekim 12:06

Şikayetimin üzerinden 4 gün geçmesine ve garantibbva.com.tr sitesi üzerinden de aynı şikayeti iletmiş olmama rağmen hala kimse geri dönüş yapmadı.

profile-icon Seda 16 Ekim 07:01

Benzer şikayetleri olan diğer kişilerin de çözüm sürecini ne şekilde yürüttüğünüzü görebilmesi için iletişime bu platform üzerinden devam etmeyi tercih ediyorum. Hukuki olarak; 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından haksız söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış. T. C. Yasalarına göre yapılan bu ücretlendirme, 13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son kararına göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin de olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır. Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde kartımdan kesilen ücretin iptal edilip tarafıma iadesini bekliyorum. Teşekkürler.

Garanti BBVA Logo Garanti BBVA 16 Ekim 00:10

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Gülşah 1 hafta önce  

    Seda hanım nasıl bir yol izlediniz?

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler