Garanti BBVA  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Garanti BBVA Yıllık Kart Ücreti Aldı

3.054görüntüleme
Şengül
Şengül 24 Kasım 2020 14:29

Bugün Garanti Bankası'ndan gelen bildirimde yıllık kart ücreti adı altında 141.50 TL'lik bir ücret kesildiği bilgisini almış bulundum. Müşteri hizmetlerini aradım ve bu rakamın iadesini talep ettim bana verilen cevap iade edilemeyeceği dilersem kartımı iptal edebileceğim olmuştur bu yıllık ücretin kesim sebebinin kredi kartımı aktif kullanmadığımdan dolayı olarak ifade edildi.

Bu zamana kadar Garanti Bankası müşterisi olarak maaş hesabı kullanmış olmam birikim hesabı kullanmış olmam kredi hesabı kullanmış olmam hiç göz önünde bulundurulmuyor olması ve artı olarak ülkemizin son 1 yıldır içinde bulunduğu her türlü krize karşı bir vatandaş olarak ekonomik anlamda kendimi kontrol altında tutup aktif kredi kartı kullanmadığım için siz Garanti Bankası benden bu ücreti talep etmektesiniz. Bunu asla kabul etmiyor olup kredi kartımı hemen kapattırdım ve diğer yatırım planlarımı asla sizin üzerinizden halletmeyeceğim. Kaldı ki haklarımı bilen bir vatandaş olarak.

Tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde 3. Fıkra: kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır.

4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından haksız söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış.

T. C. Yasalarına göre yapılan bu ücretlendirme,13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin de olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır.

Sizden ricam kesilen 141.50 TL'lik ücreti iadesidir. Tüm yasal haklarımı kullanıp Tüketici Hakem Heyeti'ne, Bankalar Birliği Hakem Heyeti'ne ve Tüketici Mahkemesi'ne şikayette bulunacağım.

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA24 Kasım 2020 14:40

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Şengül
Şengül24 Kasım 2020 14:42

Merhaba, Garanti BBVA iletisim hattınıza da ayrıca ilettim.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler