sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Garanti BBVA Yanlış İsme Yapılan Para Transferi İade Edilmiyor

Fatih Fatih6 ay önce

16.07.2019 tarihinde QNB Finansbank Enpara hesabımdan, Garanti BBVA kullanıcısına yapmış olduğum 145 TL'lik para transfer işlemini, IBAN no... Doğru fakat ad soyad ters olacak şekilde gönderdim. Daha sonra ertesi gün 17.06.2019'da QNB Finansbank Enpara üzerinden iade talebi başlattım. Birkaç gün bekledim ve Garanti BBVA bankasını aradım, görüşmede durumu anlattım ve QNB Finansbank Enpara'nın vermiş olduğu sorgulama kodunu vererek bilgi talep ettim. Bana bilgi olarak iadenin onaylandığını ve paranın 3-4 iş günü içinde iade olacağıydı. Bu sürecide bekledim ve param iade olmadığı için tekrar aradım. Bu sefer Garanti BBVA bana bu bilgiyi veren kendi personelleri yanlış/yalan bilgi vermekle suçladı ve QNB Finansbank Enpara'nın bana vermiş olduğu kod ile bana bilgi veremeyeceklerini, bu kod ile sadece parayı gönderdiğim kişiye bilgi verebileceklerini söylediler. Gerekli şikayet kayıtlarını oluşturdum ve bekledim. Bugün yani 26.07.2019 tarihinde tekrardan aradım ve durumu sordum. Bana bu durumun Genel Müdürlükte olduğunu ve kendilerinin süreçle ilgili bir bilgisi olmadığını söylediler, iade sürecininde yasal bir süresi olmadığını (yani bir nevi isterlerse sizi 1 yılda 10 yılda bekletmek demek) ve beklemekten başka bir şey yapamayacağımı söylediler. Garanti BBVA bankasını her aradığımda farklı bilgi verdiler, yeri geldi kendi verdikleri bilgiyi yalanladılar, yeri geldi biz bir şey bilmiyoruz dediler. Kendilerinden şikayetçiyim, kendilerinin her yıl çeşitli alanlarda aldıkları ödülleri nasıl kazandıklarını anlayamıyorum artık. 8 iş günü içinde bir iadeyi yapamadılar ve bilgi bile veremiyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Garanti BBVA Logo Garanti BBVA 6 ay önce

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletmenizi rica ederiz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

profile-icon Fatih 6 ay önce

Ayrıca yanlış bilgi verdikleri için şikayet oluşturmuştum bununla ilgili arandım ve tarafıma yanlış bilgi veren personellerin gerekli disiplin cezası sürecine girdiği bilgisini aldım.

profile-icon Fatih 6 ay önce

25.07.2019 günü telefonuma destek sürecinin başladığına dair bir sms geldi ancak tüm işlemler bundan ibaret. Henüz bir geri bildirim almadım.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler