10 Aralık 2019
#13177595

Garanti BBVA Yanlış Bilgilendirme

TR92***86 Bu hesaba 27.11.2019 tarihinde ilk EFT gönderimini sağladım. Soy isimi yanlış yazmam sebebiyle EFT’de gitmeyeceği. Garanti müşteri hizmetleri ve Garanti Şirinevler şubesi EFT nin gerçekleşmeyeceğini de ilettiler. EFT mi iptal ettim. Tekrardan gönderdim. Fakat iletilmeyecek denildiği halde karşı tarafa para gitmiş. Yanlış bilgilendirme sebebiyle de 2. Kez de 500 TL göndermiş oldum. Mağdurluğumun üstüne mağdurluk yaşadım. Karşı tarafa para iletilmemesi için işlem reddettiğime dair Şirinevler şubesine form oluşturuldu. Fakat hesabımdan 1000 TL gitti. Konuşma kayıtlarını dinleyebilirsiniz.
Konuyla ilgili acil ivedi yardımlarınızı rica ederim.

Furkan Furkan 470 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Furkan10 Aralık 2019

    İletişim formuda bıraktım müşteri hizmetlerinizi de aradım ama düzgün bir cevap alamıyorum sizlerden oyalıyorsunuz. Onu da geçtim ses kayıtlarını özenle alıyorsunuz ya hani onu bir de özenle dinler misiniz?

  • Garanti BBVA Temsilcisi10 Aralık 2019

    Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletmenizi rica ederiz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Ziyaretçi Yorumları