02 Aralık 2019
#13098581

Garanti BBVA Telefon Numarası Sorunu

Garanti Bankası'ndan kartımı almama rağmen askeriyede olduğumdan dolayı şifremi hemen alamadım, daha sonra müşteri hizmetlerini aradığımda telefon numaramın kayıtlı olmamasından dolayı şifremi alamadığımı fark ettim, şu an kartlarımı kullanamıyorum, nasıl numaramı yanlış yazmış olabilirler, şu an beni mağdur ediyorlar 10 haneli bir rakamı kağıtlara birkaç kez yazmama rağmen nasıl yanlış yazmışlar anlayamıyorum, şubeye gidecek vaktim yok bu yüzden benimle iletişime geçip bilgilerimi düzeltmeleri gerekiyor, müşteri temsilcisi numarası otomatik komut olduğundan dolayı bana yardımcı olamıyor. Garanti Bankası benimle iletişime geçsin ve bilgilerimi düzeltsin bende kartlarıma şifre alabileyim.

Ali Ali 450 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ali02 Aralık 2019

    garantibbva.com.tr iletişim formunu kullanabilmem için giriş yapabilmem lazım bunun içinde telefon numaramı kullanabilmem lazım lakin zaten sorunum da telefon numaramı yanlış kaydetmeniz, sesli mesaj bıraktım umarım bir an önce sorunumu halledebilirsiniz. Otomatik cevap değil de ilgilenecek online bir müşteri temsilcisini bana yönlendirseniz sorunum daha çok hallolabilir.

  • Garanti BBVA Temsilcisi02 Aralık 2019

    Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletmenizi rica ederiz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Ziyaretçi Yorumları