Garanti BBVA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Garanti BBVA Sizin Güvenlik Açığınız Sebebiyle Çalışarak Kazandığım Paramdan Oldum!

2.187görüntüleme
Osman
Osman 12 Kasım 2020 23:05

27/10/2020 tarihinde saat 09.00 da uyandığımda telefonuma erişim sağlayamadım, erişim sağladığımda ise aynı gün saat 02:25, 02:27 ve 02:28 saatlerinde Garanti BBVA 589047 müşteri numaralı, ilk 4 hanesi 5170 son 4 hanesi 4672 olan TR54 0006 **0 1830 0006 6** 79 IBAN numaralı hesabımdan rızam olmaksızın ve bilgim dışında TR34 0006 2000 ** 0006 6321 42 IBAN numaralı hesaba hiç tanımadığım Damla kalın isimli şahsa 9000 TL ve 950 TL para herhangi bir bilgim ve onayım olmaksızın havale edilmiştir. Bu işlem sırasında benden herhangi bir onay alınmamıştır. Herhangi bir onay kodu veya arama ile de onayım alınmamıştır.

 Telefonuma iletişim sağladığımda ve durumu fark ettiğimde hesabımdan havale işleminin gerçekleşmiş olduğunu gördüğümde hemen hesaplarımı iptal ettirip emniyete dilekçe ile başvuru da bulundum, daha sonrasında Garanti BBVA Sefaköy'de ki Şubesine Şikayette bulundum ve aynı şikayeti ayrıca [email protected] adresine de gönderdim.

Daha sonrasında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulundum. İşlemin gece 02:25 civarında birer dakika arayla olması, meblağının yüksek olması ve kredi kartımdan hesabıma para aktarılıp rızam olmaksızın hesabımdan da damla kalın adına havale yapılması, şüpheli işlem olarak değerlendirilmesi gerekip onayımın alınması gerekirdi.

Garanti Bankası'ndan ve Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığından cevap beklerken Garanti Bankası'ndan 12.11.2020 tarihinde mail aldım. Mail ekte mevcuttur. Mailde benim onayım ile paranın havale edildiğini ve para iademin ancak havale edilen hesap sahibinin isteği üzerine iade olunacağı yazmıştır.Oysaki işlem gece 02.25 de onayım olmadan ve uyuduğum saatte elime telefonumu dahi almadığım bir saatte yapılmıştır. Ayrıca telefonumda 3 ayrı bankanın daha mobil bankacılığını kullanmaktayım.

Diğer bankaların hesap ve kredi kartlarında işlem yapılamamış sadece Garanti BBVA mobil bankacılık da bulunan kartlarımla işlem yapılabilmiştir. Bu da Garanti Bankası'nın güvenlik zafiyetinden kaynaklanmaktadır.

Savcılık kararı gelen kadar ödemenin ertelenmesini ve en kısa sürede paramın bankanız tarafından iade edilmesini istiyorum.

Güvenilir olduğuna inanarak bankanıza paramı yatırdım kredi kartınızı kullandım ve yanıltıldım. Hiçbir şeye onay vermediğim halde bu işlem gerçekleşti. Paramın en kısa sürede yatırmanızı istiyorum bu haksızlığın  sorumluluğu size aittir. Aksi takdirde şikayetçi olmayacağım yer kalmayacaktır bu işin peşini bırakmayacağım.  

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA12 Kasım 2020 23:10

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Osman
Osman12 Kasım 2020 23:25

Garanti BBVA ya da şikayette bulunduk. Ben onayım olmadan işlem yapıldığını söylerken siz onayım olduğunu iddia ediyorsunuz! Mağduriyetimiz giderilmediği için buraya yazdık ama sizde yardımcı olmuyorsunuz. Bu yüzden her yere şikayet etmeye devam edeceğiz. Benim onayım olmadığı ve sizin bilişim zafiyetinizden dolayı bu durumda olduğum elbet kanıtlanacak bu süreç uzadıkça paramı vermediğiniz sürece sizi her yere haber bültenlerinde kurumlara kadar şikayet edeceğim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler