Toplam çözüm sayısı
..
Garanti BBVA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Garanti BBVA Sistem Problemi Yüzünden Mağdur Ediliyorum

1.811görüntüleme
Cihan
Cihan 21 Ocak 13:47
Garanti BBVA Sistem Problemi Yüzünden Mağdur Ediliyorum
Garanti BBVA Sistem Problemi Yüzünden Mağdur Ediliyorum

KKB kuruluşunda %9,09 pay oranına sahip, Ortağı ve Üyesi olan Garanti Bankası BBVA, KKB ®'nin bildirdiği rapora uymayarak kendi sistemlerinin hatasında bulunan raporu kullanmaktadır. Garanti Bankası BBVA tarafından Avans hesap ve kredi başvurularımda problem yaşamıyorken Kredi Kartı başvuru sonucunda "KKB kayıtlarında 3.509,00 TL" borcumun ve "Yasal takip statüsünden son 12 ay içerisinde çıkmış kredili ürünüm" olmasından dolayı sistem tarafından otomatik olarak başvurularım reddedilmekte. Garanti Bankası BBVA şubelerinde ve Çağrı Merkezi'nde defalarca derdimi anlatmak istediğimde, şikayet kaydı oluşturmama rağmen problemin çözümü için hiçbir şekilde destek olunmamıştır.

KKB'de her ay yenilenen raporum mevcut. Raporumun en güncel halini Garanti Bankası BBVA yetkililerine iletmeme rağmen doğru çözüm yolu için çalışma yapılmadı. KKB ile bu durumu görüştüğümde kesinlikle tüm zamanlarda böyle bir borcun olmadığını bildirmekteler. Problemin devam etmesi durumunda Garanti Bankası BBVA tarafımıza ulaşarak teyit edebilir şeklinde bilgi aldım.

KKB bu problemin çözümünü ancak banka tarafından çözülebileceğini iletti. Müşteri tanıma sisteminin güncel olmadığını ve hatalı olduğunu bildirdiler. Ekte de göreceğiniz üzere; Garanti Bankası BBVA BonusFlaş uygulaması üzerinde Kredi Kart başvurumun neden onaylanmadığını belirten 2 adet uyarı mevcut. Bu uyarılar hiçbir doğru veriyle uyuşmamaktadır.

Talep edilmesi halinde Garanti Bankası BBVA yetkililerine KKB raporumun en güncel halini iletebilirim.

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA21 Ocak 13:55

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Cihan
Cihan21 Ocak 14:01

Merhaba, Defalarca tarafınıza ulaşarak sorunu anlattım. Sorunu çözmek istemiyorsunuz. Burada da yine aynı yöntemleri denememi istiyorsunuz. Sorunu çözmek yerine kendi mecranıza yönlendirmeniz çözüm değil. İlgili şikayetimi değerlendirip gerekli aksiyonları alabilirsiniz. Ne yazık ki direkt Garanti Bankası BBVA başvurularımda sonuç alamadım.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler