10 Eylül
#12576884

Garanti BBVA Sadece Kendini Garanti Altına Alan Banka

Kredi kartıma "ödeme emri gelmemiş" eskiden ortağı olduğum şirketin vergi borcundan dolayı bloke konulmuş ve kartım bloke edilmiştir. 2002 yılından beri kullandığım 1 kez bile ödemesini geciktirmediğim tüketici puanı zirveye yakın bir müşteriyim. Şu an sabit gelirli riski olmayan devlet memuruyum. Başka bankaların da kartlarını kullanmaktayım oradaki hesaplarıma da vergi borcumdan dolayı bloke konulmuş fakat kartım banka tarafından bloke edilmemiştir.


Garanti Bankası çağrı merkezini aradım şubeyle görüşün deniyor. Şube ise bir şey yapamayacağını söylüyor. Evimin kredisiyle birlikte pek çok kredi çektim ve 1 defa bile gecikmeye düşmeden hepsini gününde ödedim. Kartlarımın açılmasını talep ediyorum.

Yağız Yağız 284 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Garanti BBVA Temsilcisi10 Eylül

    Değerli müşterimiz, Garanti BBVA olarak müşterilerimize daha iyi bir deneyim yaşatmak için, Bankamızın resmi iletişim kanallarından hizmet vermeyi önemsiyoruz. Bu nedenle 20 Haziran 2019 tarihinden itibaren Şikayetvar sitesine yazılan mesajlara yanıt veremediğimizi belirtmek isteriz. Bildiriminizi; garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletebilirsiniz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ilettiğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Ziyaretçi Yorumları