09 Ekim
#12756690

Garanti BBVA Sadece Kendi Arzusunu Yerine Getirir

Garanti Flexi karttan 27/08 tarihinde şifre girilerek 824.5₺ çekim olmuş ve bunun farkına ekstresinde farkına vardık. Defalarca aradık kimse yardımcı olmadı ve sürekli erteledi. O ses kayıtları dinleyin de bünyenizde nasıl insanların çalıştığının farkına varın.


Her şey üslup veya nazik olmak değil müşteri sorununu çözmektir. Bizim haberimiz yok diyoruz sürekli form doldur itiraz et şikayet et modundalar sonuç bugüne kadar beklemişiz şifre girmişsin diyorlar resmen komedi. İş çözüme geldiğinde sıfır.


Gerekeni yapmak nedir kullanmamak kullandırmamak ve her yerde yaşadığını anlatıp başka insanların mağduriyetini önlemek.

Rasim Rasim 401 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Rasim09 Ekim

    Konuda belirttiğim gibi söylediğiniz adımlardan hiçbir çözüm bulunmadığı gibi haftalarca oyalandım. Hala da çözüm odaklı olacak kimse yok bu sürecin bugüne kadar bekledik bu sorunun sadece savcılığa suç duyurusu bulunarak çözüm olacağını anladık. Onu da yapacağızda işte insan yıllardır çalıştığı bankanın zor anında yanında olmayınca bir kez daha şansını denedi...

  • Garanti BBVA Temsilcisi09 Ekim

    Değerli müşterimiz, Garanti BBVA olarak müşterilerimize daha iyi bir deneyim yaşatmak için, Bankamızın resmi iletişim kanallarından hizmet vermeyi önemsiyoruz. Bu nedenle 20 Haziran 2019 tarihinden itibaren Şikayetvar sitesine yazılan mesajlara yanıt veremediğimizi belirtmek isteriz. Bildiriminizi; garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletebilirsiniz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ilettiğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler