Garanti BBVA  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Garanti BBVA Piu İade Sorunu

841görüntüleme
Yunus
Yunus 22 Kasım 2020 15:28

Garanti Piu 'dan kredi kartı oluşturdum. Hepsiburada'dan yıllardır alışveriş yaptım. İlk defa bu kartla yaptığım alışverişte mağdur oldum. Ne bir müşteri hizmetleri bağlantı noktası var ne de başkanı irtibat numarası. Temelleri sağlamlaştırılmadan başlatılmış bir platform kartı mağazadan 2 adet ürün aldım bendelerin uyumsuzluğu sebebiyle iade ettim. Ürünün iadesini kargo kendilerine ulaştıktan sonra derhal bankama yaptılar. Bankam da kartıma bu ödemelerden 1 tanesini yansıtmış. Diğeri ortada yok. Hepsiburada belge gönderdi yaptığına dair. Banka karta yansıtmamış. İletişim numarası olarak garanti piu uygulamasının müşteri numarası olmadığı için Garanti BBVA müşteri hizmetlerini aradım. 

Müşteri hizmetleri yardımcı olmaya çalıştı ama Piu hesap özetine ulaşamadı bağımsız bir platform olduğu için. Şu an Hepsiburada'ya şikayet kaydı oluşturdum bakalım ne olacak. Yani hesap özetini takip etmesek para ortada yok. Aynı şekilde daha önce de Piu' dan bir iadem olmuştu. 78 TL' lik iadesi kartıma 64 TL olarak yansıdı verilen bonusları geri almışlar ve kartın bonusunu iade etmediler. Tamamen vasat bir uygulama.

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA22 Kasım 2020 15:40

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Yunus
Yunus22 Kasım 2020 15:43

Tabi oradan yazalım uğraşalım duralım. Oradan da iletişim kuracağım Şikayetvar okuyucularını çözüm ve ilgi konusunda bilgilereceğim.

Yunus
Yunus25 Kasım 2020 19:42

Şikayet kaydı oluşturdum. Ezber yazılar yazılarak yine olayaladılar. Sonuç sıfır Yine çözüm sağlanmadı

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler