Garanti BBVA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Garanti BBVA Ogs Ödeme Talimat Değişikliği Yapamama Ve Ogs İptali Hakkında

1.134görüntüleme
Alper
Alper 01 Kasım 2020 20:28

10 seneyi aşkın süredir Garanti Bankası müşterisiyim. Bonus Kredi kartını kullanıyor ve zamanında düzenli ödeme yapıyorum. Yaklaşık 3 senedir aktif olarak kullandığım OGS cihazım var.

1 senedir OGS cihazım için ödeme talimat değişikliğini (banka hesabından > kredi kartına) internet bankacılığı üzerinden yapmaya çalıyorum.

İstediğim değişiklik için defalarca internet bankacılığından denesem de (ekteki görsel) müşteri hizmetlerini defalarca arasam da teknik birime mail atsam da bir türlü beceremediler. (görüşme kayıtları, attığım mailler incelendiğinde görülecektir)

3 senedir aktif olarak kullanmadığım hesabımda bakiye eksiye düşünce uyarı ikaz vermeden bir kez OGS cihazımı kapadılar. İş yerimden izin alıp en yakın şubeye gidip 2,5 saat sıra bekledikten sonra görevli 30 saniye içinde OGS cihazımı aktif hale getirdi. Ödeme talimatı değişikliğini hazır şubeye gelmiş iken yapmak istediğimde bu değişikliği ancak hesabımın bağlı olduğu şubenin yapabileceği bilgisini aldım:(

Geçtiğimiz 29 Ekim'de seyahat halinde olduğumdan hesap bakiyemde nakit kalmayıp OGS tahsilat yapamayınca; OGS'nin yine habersiz kapandığını 30 Ekim de fark ettim. Müşteri hizmetlerini aradım, şubeye gidip oradan yeniden müşteri hizmetlerini aramam halinde yardımcı olacaklarını ilettiler.

Bu kadar bir mesele için bu pandemi ortamında yarın yine işten izin alıp şubeye gideceğim. Bu seferde çözüme ulaşmaz ise Garanti Bankası ile ilişkimi bir ömürlük keseceğim.

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA01 Kasım 2020 20:40

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Alper
Alper02 Kasım 2020 12:15

Merhaba, Sorunumu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ilettim. İstanbul Avp. Yakası Masko şubeye gittim bu sabah. Şube'de sorunun çözümüne dair yardımcı oldular, nihayet. Ancak böyle bir işlem için şubeye gitmek bu pandemi koşullarında hem riskli hem zaman kaybı gerçekten.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler