Garanti BBVA Müşteriyi Mağdur Ediyor

İlker İlker6 ay önce

Garanti Bankası müşteri hizmetleri müşterilerine işkence uyguluyor. Böyle kaliteden yoksun insanları canından bezdiren uygulama görmedim. Bir işlem için bankaya gittim müşteri hizmetlerini aramamı söylediler aradım gerekli bütün bilgileri girdikten sonra müşteri hizmetleri için şifre belirlememi istediler.

Belirlediğim bütün şifreleri kabul etmediler bankadaki görevli kendi arayarak müşteri temsilcisine bağladı. Müşteri temsilcisine şikayetimi anlattım o da müşteri işlemleri için şifre oluşturmam gerektiğimi söyledi. Tekrar şifre belirlemeye çalıştım başaramadım. Banka görevlisi tekrar arayarak müşteri temsilcisine bağladı tekrardan şikayetimi alarak kaydımı oluşturdu.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Garanti BBVA Logo Garanti BBVA 6 ay önce

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletmenizi rica ederiz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler