11 Eylül
#12575107

Garanti BBVA Müşteri Temsilcisine Ulaşamama Telesekreter Dışında!

Garanti Bankası hesabımdan belli bir miktarda fon aldım ve tekrar satmaya çalıştığım da blokeli olarak karşıma çıktı ve satışını yapamadım. Bunun ile ilgili bilgi almak için Garanti Bankası'nın her numarasını aradım fakat beyni yanmış telesekreterden başkasına ulaşamadım sadece yönlendirme yapıyor hiçbir işlemi gerçekleştiremiyorsunuz.


Çok mu zor bir tane müşteri temsilcisiyle konuşmak bu kadar mı ulaşılmaz anlamadım. Daha önceki şikayetlerimde yardımcı olunmadığı gibi bunda da yardımcı olmayacaklarını biliyorum. Garanti Bankası'nın saçmalıklarına birileri dur desin artık.

Hakan Hakan 875 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Garanti BBVA Temsilcisi11 Eylül

    Değerli müşterimiz, Garanti BBVA olarak müşterilerimize daha iyi bir deneyim yaşatmak için, Bankamızın resmi iletişim kanallarından hizmet vermeyi önemsiyoruz. Bu nedenle 20 Haziran 2019 tarihinden itibaren Şikayetvar sitesine yazılan mesajlara yanıt veremediğimizi belirtmek isteriz. Bildiriminizi; garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletebilirsiniz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ilettiğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Ziyaretçi Yorumları