22 Kasım 2019
#13027912

Garanti BBVA Müşteri Mağduriyeti!

14 Kasım 2019 tarihinde kredi kartı için erken kapama talep ettim borcunun ***₺ olduğunu bildirdiler ve erken borç kapama aktifleşti. Ödeme yapmama rağmen halen 35₺ borç görünüyor. Çağrı merkezini aradığımda 19₺ diyor kimin ne dediği belli değil. İki kez üst üste şikayet kaydı oluşturuldu 7 gündür çözülemedi o birim başka birime diğer birim başka birime kayıt açıp duruyor. 3 iş günü içinde sonuçlanır dediler ve bugün benim ekstrem kesiliyor. Ekstreye borç yansımasın diyorum. Teknik bir sorundur deyip geçiştiriyorlar. Bana yanlış borç bilgisi verip beni zor duruma düşüren çağrı merkezi müşteri temsilcisinden ve süreci bir türlü sonuçlandırmayan Garanti Bankası'ndan şikayetçiyim.

Müge Müge 545 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Müge29 Kasım 2019

    Garanti Bankası'ndan kk tüm borcumu erken kapama talep ettim 14 Kasım'da zar zor aktifleştirme gerçekleşti ama nasıl oluyorsa ekstre kesildikten sonra hiçbir harcama yapmamama rağmen taksitli ve ertelenmiş alışverişlerin iptalini gerçekleştirmediklerini ve hatta 6.5₺ faiz ödemesi yapmak zorunda olduğumu söylediler. Erken kapatma olduğunda indirim olacağı yerde devamlı borç çıkarılıyor ve sorun çözümlenmiyor. Şikayetçiyim sorunumu çözmedikleri ve devamlı borç çıkarıldığı için.

  • Müge22 Kasım 2019

    Bildiriminiz üzere web sayfanızdaki iletişim formu üzerinden sorunumu size tekrar yazdım. Umarım çözersiniz.

  • Garanti BBVA Temsilcisi22 Kasım 2019

    Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletmenizi rica ederiz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Ziyaretçi Yorumları