Garanti BBVA Müşteri Hizmetleri Sorunu!

Filiz Filiz22 Şubat 20:03

Garanti BBVA'nın miles & smiles kartını ilk miles &miles olarak çıktığından beri kullanıyorum. ATM'de unutmuş olduğum için yeni kredi kartı başvurusunda bulundum. İlk gönderi, adres güncellemesi yapmış olduğum halde eski ikametime gönderildi. İkinci gönderi cumartesi öğleden sonra geldiği, ve Garanti BBVA tarafından talep edilmediği için telefonla ihbarda bulunulmadığı için ben evden çıktıktan kısa bir süre sonra geldi ve döndü PTT ile görüşmem sonucu garanti'nin bu talepte bulunmadığı ve bulunmadığı takdirde de benim talebimin geçersiz olacağını öğrenmemle tekrar bbva müşteri temsilcisini aradım.

Her bbva müşteri temsilciliğinizi aramanız eğer bir kart numaranız yoksa bir olay. Kartınız yok temsilciye ulaşamıyorsunuz, temsilciye ulaşamıyorsunuz kartı tekrar talep edemiyorsunuz şeytan üçgeninde dönüp duruyorsunuz sonunda ulaşabildiğinizde ise temsilci tarafından dövülmüşten beter sinirlenerek kapatıyorsunuz.sevgili yetkili temsilcilerin sanırım hiç denetleyenleri yok ki, her konuştuğum ayrı azarlarca konuşma cesaretini gösterebiliyor.tebrikler Garanti BBVA, millerimi kullandığım anda sizin isminizi bile duymak istemeyecek hale getirdiniz beni 15 gün içinde.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Garanti BBVA Logo Garanti BBVA 22 Şubat 20:10

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletmenizi rica ederiz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler