09 Ekim
#12756483

Garanti BBVA Maaşa Bloke

Garanti Bankası hesabım şubat-mart ayında önce maaşıma bloke koydu, sonrasında hesabıma yatırdığım paranın tamamına el koyuldu. Lüleburgaz şubesine gittiğimde borcunuz var dendi Varlık Hukuk'la görüşmeniz gerekiyor dendi. Varlık Hukuk'tan borcum olmadığına dair banka çalışanına mail atıldı ve konan bloke kaldırıldı. Eylül ayına kadar bir sıkıntı olmadı fakat 16 Eylül'de tekrar hesaba yatan paraya el konuldu, yeniden Varlık Hukuk'a gönderdiler. Evime gönderilmiş olan borcu yoktur yazısıyla tekrar bankaya gittim bloke kaldırıldı fakat tekrar 2 gün sonra bloke kondu.


Lüleburgaz Garanti Bankası Şubesine gittiğimde biz sizle uğraşamayız dediler ve artık Varlık Hukuk'ta biz elimizden geleni yaptık başka yapabileceğimiz bir şey yok diyor. Ben bu kadar saçma bir şey görmedim. Borcum olmamasına rağmen sürekli hesabımdaki paraya bloke konuluyor ve borcu yoktur yazısıyla birlikte bankaya gittiğimde azarlanıyorum ve herhangi bir işlem yapmıyorlar. Garanti Bankası'nı ve özellikle Garanti Bankası Lüleburgaz Şubesi çalışanlarını kınıyorum.

Elmas Elmas 489 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Elmas1 g

    9 Ekim tarihinde de şikayetimi buradan da belirtmeme rağmen Garanti BBVA hiçbir çözüm üretmedi. Hesabımdaki tutar hala blokeli. Elimde borcum olmadığına dair Varlık Hukuk Bürosundan yazılı kanıtım olmasına rağmen Garanti BBVA asla sorunumla ilgilenmiyor. Artık blokenin kaldırılmasını istiyorum. Böyle lanet bir banka daha olamaz. Garanti BBVA Lüleburgaz Şubesi çalışanlarından da, müşteri hizmetlerinin hiç ilgilenmeyişinden de, çözüm odaklı olmak yerine daha çok problem yaratmalarından da çok sıkıldım. Bir an önce gereğinin yapılmasını istiyorum. Bu son şikayetim. Eğer yine bir çözüme ulaşmazsa gerçekten farklı yollara başvuracağım.

  • Garanti BBVA Temsilcisi09 Ekim

    Değerli müşterimiz, Garanti BBVA olarak müşterilerimize daha iyi bir deneyim yaşatmak için, Bankamızın resmi iletişim kanallarından hizmet vermeyi önemsiyoruz. Bu nedenle 20 Haziran 2019 tarihinden itibaren Şikayetvar sitesine yazılan mesajlara yanıt veremediğimizi belirtmek isteriz. Bildiriminizi; garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletebilirsiniz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ilettiğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler