Garanti BBVA Kredi Kartıma Taksitlendirme Yapılmaması

Barış Barış10 Kasım 2020 17:50

Merhaba

07/11/2020 tarihinde tarafıma Garanti Bankası'ndan bir mesaj geldi. Yapacağımız alışverişlerde kredi kartına 2 taksit yapılacaktır bilgisi verildi. Bende normalde o gün içerisinde Akbank kredi kartım ile bir bebek arabası almaya gittim böyle bir mesaj geldiği için Garanti Bankası'nı kullanmaya karar verdim. Buna istinaden ekstreme baktığımda taksitlendime yapılmadığını gördüğümde müşteri hizmetleri bu alışveriş için taksitlendirme yapılamayacağı tarafıma iletildi.

Bebek arabası gibi bir alışverişin taksitlendirme yapılmayacağı açıklamalarda yazmıyor. Bu konuyu Tüketici Hakem Heyetine ve BDDK ya iletmeden önce sorunu sizinle çözmek ve mağduriyetimin düzeltilmesini talep etmekteyim. Acil olarak bilgi rica ederim.

07/11/2020 tarihli Süleyman Moroğlu - Moroğlu Bebe 990 TL olan alışverişim. Tüketiciyi yanıltma durumu söz konusu olmadan sorunun çözülmesini rica ederim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Garanti BBVA Logo Garanti BBVA 10 Kasım 2020 17:55

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler