Garanti BBVA  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Garanti BBVA Kredi Kartı Yıllık Kart Ücreti

1.254görüntüleme
Aydoğan
Aydoğan 23 Kasım 2020 19:10

Garanti BBVA Bankası kredi kartı yıllık üyelik ücreti hakkında

Şahsıma ait sonu 1010 ile biten Bonus kredi kartıma 06 Kasım 2020 tarihli ekstrede 141,50 TL yıllık Kart ücreti eklenmiştir. Bankanız müşteri temsilcisi ile yaptığım görüşmede müşteri temsilcisi bana kesilen miktarın 90 TL sini bonus olarak 1ay içinde karttan küçük meblağ da olsa alışveriş yapılması ve kartın 9 ay aktif kullanıma açık olması ile birlikte 26 Aralık sonrasında bonusun yüklenebileceğini ve bu miktarın da 2 ay içerisinde bonus olarak kullanılması zorunlu olmak kaydı ile işlemlerin geçerli olduğu tarafıma bildirilmiş olup kalan kısmın tahsil edileceğini söyledi ben de onayladım ancak bu konuyu ilgili mercilere şikayet edeceğimi söyledim buna rağmen yapabileceği bir şey olmadığını söyledi. Tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde 3. Fıkra:kart çıkaran kuruluşlar tüketiciye yıllık üyelik aidatı ve benzeri idim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorundadır.

4822 sayılı kanunun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilmeyip müzakere edilemediğinden haksız şarttır. 13. Hukuk Dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatın iadesinin olacağına dair kesin hükmü bulunmaktadır.

Ayrıca yukarıda belirttiğim Türkiye Cumhuriyeti yasalarının ilgili maddelerinde açıklığa kavuşturulmuş olan geriye dönük kesilen kart aidatının da iadesinin olacağına dair kesin hükmüne dayanarak, bankanızın; kart aidatı, ek kart aidatı, yıllık üyelik ücreti ek kart yıllık üyelik ücreti gibi vb... İsimler altında tahsil ettiği aidatın faizi ile tarafıma iade edilmesini bekliyorum. Kesilen ücretin iptal edilmesini ve ekstra bir yükümlülük altında bırakılmayı kabul etmiyorum.

Aksi halde Bankalar Birliği ve Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunacağımı ayrıca kartımı da iptal ettireceğimi bildiririm.

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA23 Kasım 2020 19:25

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler