Garanti BBVA  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Özgür'ün şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Garanti BBVA Kredi Kartı Süreci

439görüntüleme
Özgür
Özgür 24 Kasım 2020 16:04

24.11.2020 saat 12.46 de Garanti Bankası Kdz Ereğli merkez şubesinden aradığını belirten bir bayan kredi kartı için bir boşluğum un olduğunu ve bana kart çıktığını söyledi bende bana kart çıkmıyor emin misiniz diye teyit ettim kendisi bazen böyle boşluklar oluştuğunu ve kartın onaylandığını adresime mi gelmesini istediğimi veya şubeden mi teslim alırsınız diye telefon etti bende eğer Gerçekten kart çıktı ise şubeden almak istediğimi belirttim. 

Daha sonra işlemden emin olamadığından çağrı merkezini aradım ama bir kart girişi olmadığını belirttiler iyice içime şüphe düşünce işimi gücümü bırakıp şubeye gittim bu Corona ortamında çünkü yanıltıldığımı düşündüm arandığım numarayı gösterdim evet bizim numaramız buradan aranmışsınız ama kart girişi falan yok dediler. 

Şimdi ben hayal mi kuruyorum tam 2 dakika boyunca ben kendimi mi aradım da konuştum madem kart falan yok rastgele bir listeden mi arayıp satış yapmaya çalışılıyor ses kaydımın dinlenip tarafıma acil dönülmesini istiyorum eski bir bankacı olarak aksi durumda konuyu BDDK ya taşıyacağım.

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA24 Kasım 2020 16:10

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Özgür
Özgür24 Kasım 2020 16:33

Tabii ki oradan da yazdım ama en son o kanaldan yazdığım sıkıntıma 2 günde cevap geldi buradan insanlarda görsün yaşşadığım sıkıntıyı bu sıkıntılı dönemde iş yerimden kalkıp izin alıp 3 saatime mal oldu bu aramanız

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler