sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Garanti BBVA Kart Ücreti Kesintisi

Selin Selin3 hafta önce

Garanti Bankası Bonus kredi kartımdan (31.10.2020) tarihi ekstreme yansıyan 164,00 TL yıllık kart ücreti adı altında alınan yersiz ve kanunsuz bedelin, aşağıda belirtilen kanun hükümleri gereği koşulsuz, şartsız iptal edilerek tarafıma bilgi verilmesini, aksi takdirde yasal haklarımı kullanacağımı arz ederim. Tüketicinin Korunmasına ilişkin kanunun 28 Mayıs 2014 31. Madde 3. Fıkra: "Kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır." 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından, söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilmeyip müzakere edilemediğinden haksız şarttır. 13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır. Ayrıca; yukarıda belirttiğim Türkiye Cumhuriyeti yasalarının, ilgili maddelerinde açıklığa kavuşturulmuş olan, geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin olacağına dair kesin hükmüne dayanarak, bankanızın; kart aidatı, yıllık üyelik ücreti vb... İsimler altında bugüne dek tahsil ettiği yukarıda tarihleri belli olan aidatların tarafıma iade edilmesini talep ediyorum. Kesilen toplam 164,00 TL ücretin tamamının kartıma iptal-iade edilmesini talep ediyorum. Aksi halde kartımın iptal edilmesini talep ediyorum

880 Görüntüleme

Gelişme :

3 hafta önce

Yıllık kart aidatının taş devrinde kaldığı 2020 yılında yaşıyoruz. Pandemi döneminde olduğumuz bu süreçte sadece 600 TL limiti olan kartıma 164 TL kart aidatı yansıtılıyor ve itiraz için aradığımızda dalga geçer gibi 3 ay iptal etmeme taahhüdü istiyorlar.

Bu saçma teklifi kabul etmemiz için ödemek zorundasınız diyor çağrı merkezindeki çalışanlar. Çağrı merkezi ile yapılan görüşme hiçbir ise yaramıyor kendi kararlarını kabul ettirmeye çalışıyorlar. Ne de olsa ben Garanti Bankası'yım ve çok müşterim var diye böyle bir uygulama yapılması gerçekten çok yanlış.

Bu konuda çok canı yanan parası mecbur bırakılarak alınan vatandaş var. Bu pandemi döneminde büyük firmalar fedakarlıklar yapıp bağış yaparken toplum için elini taşın altına koyarken Garanti Bankası bizim ve çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını alıyor hakkımızı helal etmiyoruz.

np_image1 Ekli Görsel Var
  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Garanti BBVA Logo Garanti BBVA 3 hafta önce

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler