Garanti BBVA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mehmet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Garanti BBVA Kart Aidatı Üyelik Ücreti Ve Müşteriyi Yanlış Yönlendirme

4.735görüntüleme
Mehmet
Mehmet 19 Kasım 2020 10:44

Yaklaşık 3 yıldır miles and smiles kredi kartı kullanmaktayım. Aylık harcama tutarım çoğu zaman 3000 liranın üzerinde olmakta ve bu kartı aktif olarak kullanmakta idim. Kartı ilk almış olduğum zaman beytepe Ankara'da jandarma sahil güvenlik akademisi içerisinde bulunan Garanti Bankası şubesinde karta herhangi bir aidat veya üyelik ücreti ödeyecek miyim sorusuna maaş müşterisi olduğunuz süre boyunca bir aidat veya üyelik ücreti söz konusu olmayacağı söylendi. Ancak şubat ayında kesilen ekstrede hem master kart hem American Express kartımı aidat ücreti yansıtıldı. Konuyla ilgili 444 0 333 numaralı hatta aradığım da 2020 yılı şubat ayı itibari ile Garanti BBVA bankası'nda maaş müşterisi olarak gözükmediği, ancak maaş müşterisi olduğum takdirde bu yanlışlığı ancak şubeden gerçekleştirilebileceğini beyan ettiler. Daha sonra maaş hesabım bulunmuş olduğu şube ile görüştüğümde ise bankada halen maaş müşterisi olarak gözüktüğümü, itiraz işlemi için 444 0 333 numaralı hatta aramam gerektiğini beyan ettiler. 2020 yılı mart ayında müşteri hizmetlerini aradığımda bana aidat tutarını iade edemeyeceklerini, 3800 mil hediye edebileceklerini beyan ettiler. Daha sonra bilgim dışında yapılan harcama neticesinde iptal ettirmiş olduğum kredi kartımın yenisinin tarafıma gönderilmesi için müşteri hizmetleri tarafından arandığımda, miles and smiles kredi kartlarına maaş müşterisi olmanız sebebiyle kesinlikle hiçbir aidat ödememeniz gerekiyor.

Konu ile ilgili mağduriyetimizin giderilmesi için 444 0 333 numaralı hattı arayabilir ya da maaş hesabınızın bulunmuş olduğu şube ile iletişime geçebilirsiniz şeklinde beyanda bulunuldu. Daha sonra ise tokat ili Erbaa şubesi ile görüştüğümde, bana verilen bilginin yanlış olduğunu, kullanmış olduğum kredi kartına aidat ödemek zorunda olduğumu beyan ettiler. Bu süre zarfında görüşmüş olduğum tüm müşteri temsilcilerinin veya Garanti BBVA çalışanlarının gerek yüz yüze gerek telefonda vermiş oldukları bilgilerin birbirleriyle tutarsız olmasından dolayı ayrıca rahatsızım. 2020 yılı şubat ayında kullanmış olduğum kartlara yansıtılan aidat veya üyelik ücreti adı altındaki kesinti yapılan ücretin ekstreme iade edilmesini rica ederim.

Mehmet
Mehmet19 Kasım 2020 10:45

Belirtmiş olduğum konuların ispatı için gerek bankanızda kayıtlı bulunan iletişim numaram ile Garanti BBVA bankası'na ait telefon numaraları ile yapmış olduğum kayıt altına alınmış görüşmeler dinlenebilir, gerekse Beytepe Ankara'da Jandarma sahil güvenlik akademisi içerisinde bulunan şubede, kredi kartı almış olduğum gün ve saatteki kamera ve ses kayıtlarına bakabilirsiniz. Ayrıca diğer vatandaşların oluşturmuş olduğu şikayet kayıtlarını incelediğimde adeta kopyala yapıştır yapar gibi iletişim formunu doldurmamız gerektiği yönünde bir cevap yazmışsınız. Şu anda bu sayfaya iletmiş olduğum talebin birebir aynısını iki gün önce garantibbva.com.tr üzerinden iletişim formu doldurarak tarafınıza ilettim. İletişim tercihi olarak e-posta bildirmeme rağmen konu ile ilgili posta kutusuna gelmiş olan herhangi bir mail bulunmamakta.

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA19 Kasım 2020 10:55

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler