sta-4-hoverİyi Çözüm

Garanti BBVA Kampanya Sorunu

Ertuğrul Ertuğrul21 Eylül 21:49

Garanti Flash uygulaması üzerinden kampanyaya katılıp, DeFacto internet mağazasından 15337*** sipariş numaralı 150 TL internet alışverişinde kazandığımız 30 TL bonusumuzu hak ettik. Mobil uygulamada kullanıma hazır gözüktüğünü son kullanma tarihini gördüğümüz hakkımız olan bonusumuzu mağazada kullanamayınca müşteri hizmetlerini aradım ilk konuşmada telefon kendi kendine kapandı ve garanti uygulamalarına birden giremez hale geldim. Ekranda çıkan uyarı ‘’Müşteri Bloke edilmiştir.’’ yazısı idi. Şok olduk. Neyse 2. Aramamda m*** hanım bankalık sorun olmadığını, bonusun tanımlı olduğunu, DeFacto ile görüşmem gerektiğini, mağaza yetkilileri ile konuşarak onlara da söyledi.  Teşekkür edip kapattım. 

Nedenini bilmediğim işlemsiz bir telefon kapanmasıyla oluşan bloke sorunumu o kargaşada şifre yenilemeleri sonuçsuz kalması nedeniyle tekrar arayarak anlatarak, uğraştım. O arada DeFacto yetkilisi kendi şirket telefonuyla tanıdığı ya da mağaza ile ilgilenen Garanti Pos yetkilisi g*** bey ile görüştüğünü kart numaramı vererek şu an tüm ekranı gördüğünü internet alışverişinde benden habersiz iptal edilen ürünüm yüzünden bonus statüsünün iptal olduğunu söylediğini söyledi. Bende kendi kart bilgilerimi benden teyit almadan kendisinin ve telefondaki banka yetkilisinin tanımlı olan telefon numaram ile aranmadığı ve benimle görüşmediği halde bakamayacağını ve kendisiyle görüşme istediğimi söyledim ama telefonda ki bey görüşmek istemedi. M*** hanımın söylediklerini DeFacto yetkilisinin duyduğunu, konuştuğunu telefonda ki bey’e söylemesini istedim. 

Banka çalışanlarının arasında tutarsızlık olduğunu söylemesinide istedim. Telefon kapatıldı. Bende kendilerine özel bilgilerime karşı tarafında kendisininde yetkisiz ulaştığını benden izinsiz baktıklarını söyledim. Garanti ve DeFacto firmalarının anlaşmalarında alıcı tarafın yapmadığı haksız bir iadeden dolayı böyle dürüst olmayan konuların dönmesinden dolayı rahatsız ve son derece rencide edici duruma düştüğümü bildiriyorum. Daha önce banka ile yıllık kart aidatı hakkında yaşanılan yanlışlığı göz ardı etmiştim ama artık yeter. Banka yetkilisi izinsiz bilgilere ulaşan g*** bey’ den şikayetçiyim. Bankanızıda bir daha kullanmamak adına en kısa sürede bütün hesabımı iptal etmek adına terk ediyorum.

Mağaza : İzmir, İzmir Park AVM Eşrefpaşa Cad. DeFacto mağazası.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
full-star full-star full-star full-star full-star
5/5

Cevaplar

profile-icon Ertuğrul 22 Eylül 00:09

Orada karakter sınırı var buradan alın mail gönderdim red edilmiş.

profile-icon Ertuğrul 22 Eylül 00:08

Oradan da yazdım her yerden yazdım. Merak etmeyin.

Garanti BBVA Logo Garanti BBVA 21 Eylül 21:55

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler